Sponsorlu

Dijital Çağın Gelişiminde Kripto Paraların Etkisi

Nakitsiz ekonomi bilindiği gibi kağıt paralar ile yapılmayan bir ekonomi tipidir. Bu ekonomi tipinde fiziksel değişim gerektiren bir para kullanılmaz. Tamamen dijital ortama dayanan ve fiziksel bir işlem olmayan nakitsiz ekonomi özellikle kripto paraların hayatıma girmesinden sonra çok daha dünyaya entegre olmuş durumda.

Her geçen gün biraz daha kullanılan dijital ödeme sistemleri öyle görünüyor ki ilerleyen süreçte de doğrudan hayatımınız bir parçası olacak.

2020 Yılındaki Patlama

Özellikle koronavirüs sürecinde dijitalleşme çağına girişte çok hızlı bir şekilde adapte olmaya başlayan tüm dünya, Dünya Sağlık Örgütü’nün “kağıt ve bozuk paralardan virüs yayılabilir, virüsler 48 saate kadar cansız ortamda tutunabiliyor bu sebeple alışverişlerde dijital ödeme yönlemlerini kullanın” çağırı tüm dünyayı ister istemez dijitalleşmenin kucağına attı.

Mevcut düzende de dijital ödemeler deyince kendini en ön safta bulan kripto paralar gerek güvenilirlik gerekse de şeffaflık konularında tüm dünyanın adapte olmaya çalıştığı ve günden güne daha fazla yaygınlaşan bir sektör haline geldi.

Nakitsizliğe Adım Adım…

Özellikle 2020 yılında kripto paralar tüm dünyadaki kurumsal yatırımcılar ve devlet tarafından adapte olunan ve çok fazla kullanılan bir teknoloji oldu. Özellikle kurumsal yatırımcının desteğini alan Bitcoin, son 1 yıl içerisinde 10 kat değerlenerek yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Artık yiyecek almaktan, alışveriş yapmaya kadar birçok alanda kullanılan kripto paralar her geçen gün daha fazla hayatımızda olacak. Bu durumun başlıca getireceği faydalara bakacak olursak:

  • Nakitsiz ekonomi hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlar. İşlemler çok daha az komisyon ödenerek hızlı bir şekilde güvenle gerçekleşir.
  • Hırsızların nakit paralar üzerinde çok daha etkili olduğu biliniyor. Özellikle evde saklanan altın ve nakit para gibi varlıklar tehdit altındayken dijital ortamda olan paralar sayesinde suç oranlarının da düşmesi bekleniyor.
  • Dijital ödemeler takip mekanizmasını daha şeffaf ve kontrol edilebilir hale getirdiği için el altından kara para aklamak gibi eylemlerin yapılması çok daha zor bir hal alıyor.
  • Nakitsiz bir toplumun harcama gücü artacağı için ekonomi üzerinde de olumlu etkileri olacağı düşünüyor.

Dijitalleşen dünyada birçok sektör kendini kripto para sistemlerine adapte etti bile. Özellikle tüm sistemini kripto paralara entegre eden ve online oyunlarda kripto para kullanmanızın önünü açan 1xBit, bu sektöre hızlıca adapte olan şirketlerin başında geliyor. Fiziksel paraya ulaşma sıkıntısı olmadan “7 BTC’ye kadar hoş geldin bonusu” kullanarak anonim ve güçlü bir şekilde online oyun sektörüne ulaşmak için 1xBit‘i inceleyebilirsiniz.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu