Bitcoin

Bitcoin (BTC) haberleri, analizleri, değeri ve mevcut durumuyla alakalı en güncel bilgilerin yer aldığı adrestesiniz.


Bitcoin Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir? sorusu basit bir dil ile açıklanacak olursa; Belli bir merkez bankası, devlet vs. ile bağlantısı bulunmayan, ülkelerin kendi para birimleri ile alım ve satım yapılabilen ve bir değeri olan veya madenciliği yapılan (sıfırdan üretilen), herhangi bir 3. parti hizmetine, aracı şirkete ihtiyaç olmadan transferi sağlanan bir tür para birimidir. Bitcoin’in sembolü ฿, kısa yazımı ise BTC‘dir. Bitcoin ile ilgili aklınızdaki tüm soruların cevabı için tıklayınız: Bitcoin Nedir?

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliği dendiğinde aklınıza kömür ya da altın gibi madenlerin nasıl arandığına dair ekipmanlar ya da iş yapımı hayal ediyor olabilirsiniz. Bitcoin madenciliği hiç bu şekilde çalışmıyor. Bunun yerine, Bitcoin madenciliği inanılmaz derecede karmaşık matematik problemlerini çözme sürecini ifade eder. Bu problemler çözülerek Bitcoin piyasasındaki işlemler ve transferler gerçekleşmiş olur. Bu matematik problemlerini çözmek için saniyede milyarlarca matematik problemini işleyebilen güçlü bir bilgisayara ihtiyaç vardır. Bilgisayarınız doğru olanı bulmadan önce tüm bu çözümleri dener. Bitcoin ağındaki tüm düğümler Bitcoin problemini çözmek için birbirleriyle yarışırlar. Sorunu çözen ilk düğüm "iş kanıtı" na sahip olacaktır. İş kanıtını başarıyla sağlayan düğüm, BTC ile ödüllendirilmiş olur. Bu işleme "Bitcoin madenciliği" bu işlemi yapanlara ise "madenci" adı verilir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin'e iki farklı yolla sahip olabilirsiniz. Bunlardan birincisi kurulmuş platformlar vasıtasıyla arz talep ilişkisine göre belirlenen fiyattan gerçek para ile BTC satın almaktır. Bir diğer seçenek ise bilgisayar gücünü kullanarak kriptografik şifreleri çözüp blok üretimi (madencilik) sonucunda ödül alma yoluyla olur. Kripto para borsalarından detaylı Bitcoin alma rehberi için tıklayınız: Bitcoin Nasıl Alınır?
Başa dön tuşu