BorsaRehber

Kripto Para Nasıl Alınır? – BtcTurk Kullanım Rehberi

BtcTurk borsasının kullanımı nasıldır? Nasıl para yatırılır ve çekilir, Kripto para alım satım işlemleri nasıl yapılır, Türk Lirası ile nasıl Bitcoin Alınır, Stop kısmı nasıl kullanılır, BtcTurk güvenilir mi?, BtcTurk ile ilgili tüm soruların cevabı bu içerikte.

Kripto para piyasasının büyümesiyle birçok insan kripto para sektörüne yatırım yapmayı düşünüyor. Fakat özellikle teknolojiyle çok fazla ilgisi olmayan insanlar Bitcoin ve kripto para satın alımı ile ilgili tereddüt ve korkular yaşıyor. Daha önce hiç kripto para almamış ve bu sektörle hiç ilgisi olmayan bir kişinin nasıl Türk Lirası ile kripto para alıp satabileceğini bu içerikte detaylarıyla anlatacağız.

Kripto para almak için öncelikle herhangi bir borsaya kayıt olmak ve alım satım işlemlerini buradan gerçekleştirmek gerekiyor. Türkiye’de kripto para alım satımı yapabileceğiniz birçok farklı borsa bulunuyor fakat yazımızda 2013 yılında kurulmuş Türkiye’nin en eski kripto para borsalarından olan ve yasal olarak tüm izinleri almış bir şekilde güvenli ve kolay bir ortam sunan BtcTurk borsasından nasıl kripto para alınabileceğini anlatacağız.

Borsa sadece bu yönü ile değil, teknik destek hizmeti sunması ile de yardıma ihtiyacınız olduğu her zaman için yatırımcılarına desteği canlı olarak sunabiliyor. Ödeme ve diğer işlemler, hesap güvenliği konularında da merak ettiğiniz tüm soruları borsaya mail veya canlı teknik destek sistemi sayesinde sorabilirsiniz.

Gelin hep beraber daha önce hiç kripto para almamış birinin hangi işlemleri takip etmesi ve neler yapması gerektiğini adım adım ele alalım…

BtcTurk Nasıl Kullanılır?

BtcTurk kullanımı için sırası ile işlemlere geçecek olursak, tüm adımları sırasıyla takip ederek önce BtcTurk borsasına kayıt olmalısınız.

  • Buradaki linke tıklayın. (referanssız linktir.)
BtcTurk Kayıt Sayfası
  • Yukarıdaki görselden farksız bir sayfa açılacak. Gerekli kısımları doldurarak hesabınızı oluşturun.
  • Mail adresinizi kontrol ederek hesabınızın aktif olması için gelen bağlantıya tıklayın.
  • Daha sonra sistem sizden bir cep telefonu numarası isteyecek ve size SMS onay kodu gönderecektir. Bu kısmı da onaylayarak işleme devam edin.
  • Bu adımda hesabınızı açıldıktan sonra site otomatik olarak giriş sayfasına yönlenecek olup, bu giriş sayfasında kayıt olduğunuz mail adresi şifreniz ile hesabınıza giriş yapınız.
  • Sistem sizden otomatik olarak ad soyad, TC kimlik numarası ve adres bilgileri isteyecek. Bunları girerek devam edin.
  • Bu aşamadan sonra “Kripto para çekme” işlemi dışında çoğu işlemi kısıtlı bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer kısıtsız işlem yapmak isterseniz “Hesap Onaylatma” kısmından sistemin sizden istediği kimlik resmi ve bazı bilgilerinizi sisteme kayıt etmeniz ve hesabın gerçek sahibinin siz olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Bu işlemler girildiğinde genellikle birkaç saat içerisinde hesap onay alır.

BtcTurk hesap onayı olmasa dahi, (kimlik bilgilerinizi ve resmini göndermeseniz bile) para yatırma ve para çekme işlemlerine kısıtlı olarak izin vermektedir. Yasal olarak kimlik bilgileri veya pasaport, sürücü belgesi sayesinde kendinizin hesap sahibi olduğunu doğrularsanız bu durumda hesabınızdaki günlük ve aylık para yatırma ve para çekme miktarı artacak ve kripto para çekme işlemleri de aktif olacaktır.

BtcTurk Komisyon Oranları Ne Kadar?

Para yatırma, kripto para alma ve satma işlemlerinde borsa bir takım komisyonlar kesmektedir. Alım satım işlemlerine başlamadan önce burayı incelemeniz önemlidir.

BtcTurk Komisyon Oranları

*Komisyon oranları değişkenlik gösterebilir. En güncel oranları bu linkten öğrenebilirsiniz. https://www.btcturk.com/yardim?id=komisyonlar

BtcTurk Para Yatırma Nasıl Yapılır?

Menüde bulunan “Yatırma – Türk Lirası (TRY)” kısmına bastığınız zaman hesabınıza ne kadar para yatıracak olduğunuzu girerek para yatırabilirsiniz. BtcTurk para yatırma işlemlerinde EFT/havale seçeneğinin yanı sıra Papara ile de para yatırabilir ve çekebilirsiniz.

Yatırmak istediğiniz tutarı girdikten sonra bankanızdan karşınıza çıkacak hesap bilgilerine para aktarımını yaparsanız hesabınıza para sadece birkaç dakika içerisinde geçecektir. EFT saatleri dışında BtcTurk para yatırma işlemi yaparsanız süre biraz uzayabilir. Akbank ile para yatırma işlemleri BtcTurk’te en hızlı para yatırmak için tercih edebilecek olduğunuz bankadır ve BtcTurk bu banka ile anlaşmalı olduğunu sitesinden açıklamıştır.

BtcTurk para yatırma işlemleri bankaya yatırılması durumunda ücretsiz fakat Papara kullanılması durumunda %1 komisyon + KDV ile yapılmaktadır.

Nasıl Kripto Para Alınır ve Satılır?

Sisteme parayı da yatırdık ve kripto para alım satımı yapmaya hazırız. Artık bakiye kısmında yatırdığımız Türk Liraları gözüküyor. Peki BtcTurk kripto para alım ve satım işlemleri nasıl yapılır? TL ile kripto para nasıl alınır? sorularının cevabına gelecek olursak önce hesabınıza giriş yaptıktan sonra bir alttaki görseldeki açılış sayfası sizi karşılayacaktır. Bu sayfada sol üstte bulunan açılır menüden Bitcoin, Litecoin, Ethereum ve farklı kripto para birimi seçeneklerinden hangisine yatırım yapmak istiyorsanız seçim yapın.

Kolay Alış Satış kısmından Bitcoin için alım satım yapılacağını varsayarsak; Bitcoin al ve Bitcoin sat menüleri karşımıza çıkmaktadır. Kaç Türk Lirası değerinde alım yapmak istediğinizi ilgili yere yazdığınız zaman o anki BTC fiyatından alım yaptığınız tutar kadar BTC hesabınıza geçecektir. Aynı şekilde satış yapmak ister ve bakiyedeki BTC’leri Türk Lirasına çevirmek isterseniz “Bitcoin sat” kısmına kaç BTC bozdurmak istediğinizi yazıp onaylamanız yeterli olacaktır.

Gelişmiş Alış Satış kısmından alım yapmak isterseniz karşınıza üç farklı alım seçeneği çıkmaktadır:

1. Piyasa: Bu kısım “Kolay Alış Satış” kısmı ile aynıdır.

2. Limit: Bu kısmı ise alış veya satış fiyatını kendiniz belirmek istediğiniz zaman kullanırsınız. Burada ilgili kripto para biriminin ne kadar fiyata düştüğünde veya ne kadar fiyata yükseldiğinde alım ve satım yapacak olduğunuzu yazarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Girdiğiniz emir ile o anki fiyat karşılık bulmazsa hemen gerçekleşmeyecek ve hesabınızın ‘’Açık Emirler’’ menüsünde bu işlem karşılık bulmayı bekleyecektir. Ne zaman ki belirlediğiniz kripto para alım veya satım talebini karşılar ise o zaman sistem otomatik olarak hesabınız kapalı olsa bile işleminizi yerine getirecektir.

Gerçekleşecek işlemi açıklayacak olursak:

Örneğin Bitcoin fiyatı 20.500 seviyesinde iken siz 20.300 seviyesinde alış yapmak istiyorsanız, borsadaki diğer yatırımcıların bu fiyattan elindeki Bitcoin’leri satış işlemine koymasını beklemek zorundasınız. Bu fiyatların birbirlerini karşılama durumunda ise alım veya satım işlemi sistem tarafından gerçekleşmiş olur. Her yapılan işlemde BtcTurk bir takım alım ve satım komisyonları almaktadır. Komisyon miktarlarını yukarıda belirtmiştik.

3. Stop: Burada ise gerekli koşul sağlanması durumunda sistem otomatik olarak emir girer. Örnekle açıklayacak olursak; Bitcoin fiyatının 38.000 TL olduğunu varsayalım. Ama siz özellikle piyasayı takip edemediğiniz zaman olası ciddi bir düşüşten tedirgin oluyor olabilirsiniz. Bu durumda Stop kısmından şöyle bir emir girebilirsiniz. “Bitcoin 35.000 Altına düşerse elimdeki BTC’leri 34.900’e sat.”

Bu işlem için şu yolları takip etmeniz gerekir. Tetikleme fiyatı sizin emri girmek istediğiniz fiyatı yansıtır yani yukarıdaki örnekte bu 35.000 TL seviyesi oluyor. Fiyat yazan kısım ise bu koşul sağlanması durumunda hangi fiyattan işlem yapmak istediğinizdir. Yani örnekteki 34.900 seviyesi. Çoğu borsada olan stop-loss veya stop-limit emri genellikle olası ciddi düşüşlerden çok fazla etkilenmemek için kullanılır.

BtcTurk Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir üstteki görseldeki menüde bulunan ‘’Çekme’’ bölümüne basarak hesabınızdaki kripto parayı başka cüzdanınıza veya Türk Lirasını banka hesabınıza çekebilirsiniz. Açılacak ekran sizi otomatik olarak yönlendirecektir ve kolaylıkla BtcTurk para çekme işlemi yapabilirsiniz. Banka hesabınıza Türk Lirası çekim işlemi yapacaksanız BtcTurk hesabı kimin üzerine kayıtlı ise para çekim işlemini yapacağınız banka hesabının da aynı kişi üzerine kayıtlı olması gerekmektedir.

Başka bir borsaya kripto para aktarımı yapmak istiyorsanız yine Çekme menüsünü kullanacaksınız. Ayrıntılı anlatımı bu linkten bulabilirsiniz.

Kripto para alım ve satım işlemi bu kadar kolaydır. Ancak kripto paralarınızın ve hesap üzerinizdeki Türk Liralarınızın güvenliği çok önemlidir. İşlem yaptığınız kripto para borsası ne kadar güvenli olursa olsun sizin de önlem almanız gereken birçok madde vardır.

Hacimli Borsanın Önemi!

BTCTurk Türkiye’nin en büyük borsalarından ancak hacimler, global borsalara göre daha az olabiliyor. Bu sebeple hacimli borsalarda işlem yapmak son derece önemli.

Türkiye’ye birçok yatırımı olan ve dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Binance ülkemizde en çok tercih edilen borsalardandır. Binance’de nasıl hesap açabileceğiniz, nasıl işlem yapabileceğiniz ve nasıl varlık aktarıp çekebileceğiniz gibi soruların anlatımı aşağıdaki linkte var.

İlgili Haber  Binance Kullanım Rehberi - Binance Üzerinden Nasıl Bitcoin ve Altcoin Alınır?

BtcTurk Güvenilir Mi?

BtcTurk Türkiye’deki en güvenilir borsaların başında gelmektedir. Şu zamana kadar kullanıcılar herhangi bir saldırı neticesinde mağdur olmamışlardır. BtcTurk sizin güvenliğiniz için gerekli önlemleri almış olan bir borsa olsa bile sizin kendi alacak olduğunuz önlemler bulunmaktadır. Borsa otomatik olarak SMS ile iki aşamalı doğrulama yapmaktadır. Ancak bu seçeneği sonradan asla iptal etmemeniz önerilir.

Bu giriş aşamasında size 10-15 saniye kaybettirir ancak BtcTurk hesabınızın siber saldırganlar tarafından ele geçirilmesini engeller ve hesabınızdaki tüm paranızın daha korunaklı ve daha güvenli olmasını sağlar. Borsada kayıt aşamasında verdiğiniz mail adresinize 1 ayda 1 kez en az giriş yapınız ve mail adresinizi de 2 aşamalı doğrulama ile koruyunuz. Cep telefonunuzda eğer ki SMS okuyabilen 3. parti programlar varsa bunları kapatınız ve SMS okumaya izin vermeyiniz.

Cep telefonunuza indirecek olduğunuz BtcTurk uygulamasının doğru uygulama olduğundan emin olmak için Android cihazlar için BURADAKİ linke, Apple iOS işletim sistemli cihazlar için ise BURADAKİ linke tıklayabilirsiniz. Borsa şifrenizi 6 ayda en az 1 kez değiştiriniz ve koyacak olduğunuz şifrenin diğer tüm şifrelerinizden farklı, en az 1 büyük harf, en az bir tane küçük harf, en az 1 sayı ve 1 yıldız, tire ve benzer karakter içermesine dikkat ediniz.

Tüm soru ve problemleriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Kaynak
Bitcoinsistemi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu
Kapalı