Korku ve Açgözlülük Endeksi

Korku ve Açgözlülük Seviyesi

Tarihsel Veriler

Şimdi
Açgözlülük
73
Dün
Açgözlülük
72
Geçen Hafta
Açgözlülük
74
Geçen Ay
Açgözlülük
70

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Tarihsel Grafiği


Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Piyasa dinamikleri insanların psikolojileriyle doğru orantılıdır. Özellikle yükselen bir ürün tüm dünyadaki yatırımcıların ilgisini çeker. İnsanlar yükselen ürünlere yatırım yapma eğilimindedir ve buna FOMO (fırsatı kaybetme korkusu) adı verilir.

Tam tersi durumda piyasa düşüş yaşadığında ise insanlar FUD’a kapılır (Korku, belirsizlik ve şüphe). Bu durumda da satışların etkisi fazlalaşır.

Yukarıdaki veriler iki ana şekilde ele alınır:

Aşırı korku, insanların çok endişeli olduğunu ve fiyatın dip noktada olduğunu gösterdiği için bir alım fırsatı olabilir.

Aşırı açgözlülük, piyasada bir düzeltme olabileceği anlamına gelebilir.

Bitcoin piyasasının mevcut duyarlılığını analiz eden bu veriler, 0’dan 100’e kadar basit bir puanlama ile gösterilir. Sıfır “aşırı korku” olurken 100 ise “aşırı açgözlülük” anlamına gelir.

Veriler; piyasa oynaklığı, pazar hacim ivmesi, sosyal medya ilgisi, Bitcoin hakimiyet grafiği ve internette kripto paralar ile ilgili yapılan araştırma türlerinin trendleri baz alınarak hesaplanır ve alternative.me tarafından sunulmuştur.


Risk Açıklaması

Bitcoin ve tüm kripto para birimleri yüksek riskli yatırım ürünleridir. Bu bağlamda yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmalı ve yatırım kararını tamamen kendiniz vermeniz gerekmektedir. Kripto para birimlerine yatırım yaptığınız tüm paranızı kaybetme riskiniz vardır. Bitcoinsistemi.com, hiçbir projeye, kripto paraya, platforma yatırım yapmanızı önermez. Bu bağlamda bitcoinsistemi.com bünyesinde sunulan haberler, analizler, fiyatlar ve veriler, fikir verme amaçlı olup yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve bunlardan oluşabilecek sorunlar için bitcoinsistemi.com sorumlu tutulamaz.