Kripto HaberleriBorsaABD Hazine Bakanı Janet Yellen, FTX Çöküşü ile İlgili Konuştu

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, FTX Çöküşü ile İlgili Konuştu

Takip et

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Sam Bankman-Fried’in FTX kripto para imparatorluğunun çöküşünün, dijital varlıklar piyasasının “çok dikkatli bir düzenleme” gerektirdiği yönündeki görüşünü pekiştirdiğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Yellen: “FTX Çöküşü Kripto Para Sektöründeki Zayıflıkları Gösteriyor”

Yellen Cumartesi günü Bloomberg News’e verdiği bir röportajda “Tüm bu olaylar sektörün zayıflıklarını gösteriyor” dedi.

İflas başvurusu, geçen yıl dünya çapında 5 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu ve yalnızca o yıl 700 milyar dolardan fazla kripto ticareti yaptığını söyleyen bir şirket için dramatik bir çöküşü temsil ediyor. Bankman-Fried’in 16 milyar dolarlık serveti, tarihin en büyük servet yıkımlarından biri olarak yok oldu.

Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen 20’ler Grubu liderler zirvesine giderken konuşan Yellen, bu durumu, kuralların yatırımcıları daha iyi koruyabildiği gelişmiş finans piyasalarıyla karşılaştırdı.

İlgili Haber
SBF, FTX'i Boşaltmak İçin Kendisine Arka Kapı Bırakmış! Bitcoin Yatırımcılarının Zararı Ne Kadar?

Yellen konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Diğer düzenlenmiş borsalarda müşteri varlıklarını ayrı tutarsınız. Bir borsanın müşterilerinin mevduatlarını kullanabileceğiniz ve bunları kaldıraçlı, riskli yatırımlar yapmak için kontrol ettiğiniz ayrı bir işletmeye ödünç verebileceğiniz fikri, izin verilen bir şey olmaz.”

Yellen, bireysel yatırımcılar için kayıplardan şikayet ederken, FTX fiyaskosunun, kripto paralar finansal sisteme daha fazla entegre olsaydı daha kötü olabileceğini söyledi.

“En azından bankacılık sektörümüzle derinlemesine entegre değil ve bu noktada finansal istikrar için daha geniş tehditler oluşturmuyor” dedi.

Yellen ayrıca başka bir soruya cevap olarak, büyük bankalar tarafından eleştirilen düzenleyici araçların 24 trilyon dolarlık Hazine menkul kıymet piyasasında likiditeyi kısıtlayan tek faktör olmadığını söyledi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları