BlockchainHaberler

Alibaba’dan Blockchain Hamlesi: Çalıntı Şarkı Olayına Son!

Alibaba Group, şarkıların orijinalliğini doğrulamak için Blockchain tabanlı bir yöntemin patentini aldı.

Çin’in önde gelen e-ticaret sitelerinden biri olan ve Alibaba.com üzerinde 3.5 milyon şirketin faaliyet gösterdiği Alibaba Group, şarkıların orijinalliğini doğrulamak için Blockchain tabanlı bir yöntemin patentini aldı.

21 Nisan’da ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından yayınlanan ve müzik parçalarının telif hakkını koruyacak olan söz konusu patent, Blockchain teknolojisine dayanıyor.

İlgili patent sayesinde şarkıların temposu, melodisi ve sözleri analiz edildikten sonra şarkının orijinal olup olmadığıyla ilgili bir dizi karşılaştırma ve işlem gerçekleştirilecek. Ardından da elde edilen veriler Blockchain tabanına yüklenecek. Böylece müzik sektöründe sık sık sıkıntı yaşanmasına neden olan şarkıların telif haklarıyla ilgili önemli bir adım atılmış olacak. Yani bir bakıma haksız kazanç ve emek hırsızlığının önüne geçilmiş olacak.

Şu anda çalıntı şarkıları tespit edebilecek herhangi bir analiz platformu olmadığını belirten Alibaba yönetimi, bu boşluğun taklitçilerin müzik emekçilerinin hakkını sömürmesine zemin hazırlayacak kadar büyük olduğunun ancak söz konusu teknoloji sayesinde bu tür haksızlıkların önüne geçilebileceğinin altını çizdi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu