Kripto Para Madenciliği

Arjantin, Kripto Para Madencilerine Elektrik Enerjisini 4 Kat Pahalı Satacak!

Kripto para madenciliğinin önemli merkezlerinden Arjantin, madencilere sağladığı enerjiyi 4 kat pahalılaştırdığını duyurdu.

Arjantin enerji bakanı, kripto para madencilerine enerji konusunda verilen imtiyazların kaldırılacağını duyurdu. Değişiklik ile birlikte ülkedeki kripto para madencileri, daha önce ödediklerinin yaklaşık olarak 4 katını ödemek zorunda kalacak.

Arjantin Kripto Para Madencilerine Sağladığı İmtiyazları Kaldırdı

Arjantin hükümeti, kripto para madencilerine sundukları imtiyazları kaldırdığını duyurdu. Ülkenin enerji bakanlığının aldığı 40/2022 numaralı yeni karara göre, madenciler elektrik için şimdiye kadar ödediklerinin yaklaşık olarak 4 katını ödemek zorunda olacak.

Ushuaia ve Rio Grande bölgelerinde madenciler için yeni enerji tarifesinin MW/saat başına 47.50 dolar olması kararlaştırıldı. Değişiklik öncesinde madenciler, aynı enerji miktarına MW/saat başına 16.76 dolar ödüyordu.

Kararın arkasındaki nedenler ise şöyle açıklandı:

“Ödeme imkanının bulunması ve madencilik faaliyetlerinin getirdiği kar düşünüldüğünde, kripto para madencilerinin, bir konut kullanıcısına eş değer ücret ödemeleri adaletsiz olduğundan arz maliyetine eşdeğer ücreti ödemeleri uygundur.”

Söz konusu kararın özellikle madencilerin yoğun bir şekilde bulunduğu Tierra del Fuego bölgesini etkilemesi bekleniyor. Bölge, soğuk iklimi sayesinde kripto para madencilerinin soğutma sistemlerine yatırım yapmasını ve enerji maliyeti oluşturmasını engelliyor.

Bununla birlikte Arjantin’in enerji satış şirketi Cammesa, elektrik enerjisini kripto para madenciliği yapmak için kullanan kişileri saptamakta zorlandıklarını açıkladı.

Ekonomik zorluklar yaşayan ülkede elektrik enerjisi ucuz olduğu için giderek daha fazla sayıda insan Bitcoin madenciliği yapmaya başlamıştı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu