Haberler

Avrupa Merkez Bankası Coronavirüsle Mücadele İçin Ek Teşvik Programı Sunmaya Hazırlanıyor

Artan tepkilere rağmen teşvikleri artıracağını açıklayan AMB'nin bu adımı ne zaman atacağı henüz netlik kazanmış değil.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) pandemiyle mücadele noktasında teşviklerini artırma yoluna gidiyor. Başta Alman mahkemesi olmak üzere -Alman anayasa mahkemesi geçtiğimiz hafta AMB’nin ilk varlık alım programının yasal sınırları aştığını belirtmişti- Avrupa’nın önde gelen mahkemeleri tarafından söz konusu teşviklerle ilgili olumsuz kararlar alınsa ve tartışmalar yaşansa da AMB parasal teşviklerini artırmaya hazırlanıyor.

Euro Bölgesi’nde bulunan 19 ülkenin para politikasını yönetmekle görevli olan Avrupa Merkez Bankası’nın ilk kadın yöneticisi olan Christine Lagarde, söz konusu tartışmalara rağmen virüsle mücadele noktasında her türlü yardıma hazır olduklarını ifade etti. Ayrıca AMB’nin 2.7 trilyon avroyu aşan varlık alım programının yaşanmakta olan itirazlardan ve yasal anlaşmazlıklardan etkilenmediğini belirtti.

İlgili açıklamalar birçok ekonomi uzmanına göre 750 milyar dolarlık pandemi alım programını hızlandırmak demek. Ancak AMB’nin pandemi alım programını artırmaya yönelik adım atacağı tarih henüz netlik kazanmış değil.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu