BlockchainHaberler

Bakan Albayrak Blockchain Teknolojisiyle İlgili Önemli Açıklamalarda Bulundu

İnternet üzerinden verilecek eğitimle birçok gence yeni iş kapıları açılacağının altını çizen Albayrak, gençleri bu önemli eğitim fırsatından yararlanmaya davet etti.

Twitter’dan paylaştığı video ile Blockchain de dahil 1 milyon yazılımcı projesinin müjdesini veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, projesiyle ilgili hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

Söz konusu proje kapsamında gençlere online eğitimle yazılımcı olabilme olanağı sağlanacağının altını çizen Albayrak, halihazırda Türkiye’de aşağı yukarı 140 bin yazılımcının bulunduğunu ancak ara eleman açığının hala mevcut olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin kanayan yaralarından birinin sayıları az olan yazılımcıların aynı projede birden fazla görev ve sorumluluk yüklenmek zorunda kaldıklarını ifade etti. İlgili proje sayesinde ülkedeki mevcut yazılımcı sayısını ciddi oranda artırarak sektöre nitelikli eleman pompalayacaklarını belirten Albayrak, bu yolla her yazılımcının kendi uzmanlık alanıyla ilgili çalışma imkanına erişeceğini ve buna bağlı olarak da üretkenliğin artacağını ifade etti.

Proje hakkında ayrıntı paylaşan Bakan, online eğitime katılacak olan gençlerin BTK’daki eğitim portalı üzerinden eğitim alacaklarını belirterek 13 kategoride, 46 bin 742 dakikadan oluşan 31 eğitim kategorisinin hazır olduğunu belirtti. Ayrıca bu senenin sonuna kadar da eğitim sayılarının 100’ü aşacağını ifade etti.

Program içeriği şu ders konularından oluşacak: Blockchain, bilgisayar ve oyun programlama, iş zekası, siber güvenlik veri tabanı office programları ve web programlama. Programa katılanlar aldıkları eğitimle iş analisti, network uzmanı, bilgi güvenliği uzmanı, siber güvenlik uzmanı, web tasarım uzmanı, test uzmanı, yazılım geliştirme uzmanı ve yardım masası uzmanı gibi birçok statüde görev alabilecekler.

Özellikle içinde bulunduğumuz bu karantina ortamında evden eğitim imkanından sonuna kadar yararlanma şansını kullanmaları konusunda gençlere tavsiyelerde bulunan Albayrak, ülkece başarılı olacağımızın altını çizdi.

Söz konusu eğitim programına katılmak isteyenler, İnternet’ten başvuru yaparak öz geçmiş dolduracaklar ve hemen akabinde eğitim almaya başlayacaklar.

Bakan Albayrak’ın konuyla ilgili paylaştığı videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz:

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu