AnalizBitcoin

Bitcoin (BTC) Fiyatı 9.000 Dolar Altına Geriledi – Bir Sonraki Adım Neresi?

Bitcoin fiyatının ne olacağı merak ediliyor. Önemli destek ve direnç seviyeleri neler?

Bitcoin fiyatında neler olabileceği ve nasıl gelişmelerin görülecek olduğu soru işaretlerine gebe. Yatırımcılar bu dönemin kısa üre içerisinde geçip gitmesini isterken, bir tarafta ise 10.000 dolar beklentisi etkisini koruyor. Bitcoin’in daha fazla değer kazanabilecek olduğu beklentisi devam ederken, çok sayıda analist ise 8.000 dolar iddialarının hâlâ canlı olduğundan, gelecek günlerde daha büyük düşüşler yaşanabilecek olduğundan söz ediyor.

ABD’den gelen son korona virüs haberlerinden dolayı özellikle Bitcoin’de düşüş olduğu sanılıyor. Başkan Trump yönetimi bugün 8.3 milyar dolar değerinde fonu aktif hale getirirken, bu fon sayesinde virüs ile ilgili araştırmalar, tedaviler ve bu konuda önlemler alınması sağlanacak.

Borsalar son dönemde corona virüs etkisinden ötürü kayıplar yaşarken, özellikle gelişmekte olan piyasalarda yatırımcıların yeni ilgi odağı bu dönemde tekrar arzı kısıtlı olan Altın gibi ürünlere oldu. Altın fiyatlarının yükselmesine bağlı olarak birçok yatırımcı tıpkı altın gibi Bitcoin’i de değerlendirmeye koydu. Zira son dönemde altın ve Bitcoin grafiklerinin dünyadaki olaylara paralel bir şekilde tepki verdiği dikkatlerden kaçmıyor.

Bitcoin fiyatında 9.000 dolar sınırının altına düşüş olması yatırımcıların aklında soru işaretleri oluşturdu. Özellikle 8.850 doların altına düşen fiyatın 8.000 dolara kadar gerileyip gerilemeyecek olduğu konusunda soru işaretlerine yanıt arayan yatırımcılar, herhangi bir düşüş durumunda ayı piyasasının yeniden başlayıp başlamayacağını merak ediyor.

İçinde Bulunduğumuz Aylar Riskli

Bilindiği gibi aylardır hemen hemen her analizimizde bahsettiğimiz gibi mayıs ayında Bitcoin halving olayı (blok ödülü yarılanması) gerçekleşecek. Bu bağlamda “haberi duyunca al, gerçekleşince sat” psikolojisine göre son dönemdeki yükselişlerin kaynağını halving olayı ile doğrudan ilişkilendirebiliriz. Gelinen noktada mart ve nisan ayı olmak üzere halving olayına az bir süre kalmış durumda.

Bu süreçte birçok yatırımcı kar satışları sebebiyle fiyatı daha daha aşağıya çekebilir. Her düşüşten sonra piyasadaki halving fiyatlanması ve FOMO etkisi biraz daha biterken, karamsar hava etkin olmaya başlıyor. Hal böyle olunca yükseliş bekleyen kesim de satış yolunu tercih etmeye koyuluyor. Bu sebeplerle bu dönemde BTC son günlerde gördüğü 8450 dolar seviyesine hatta bu seviyede de kırılırsa 7900 dolar seviyelerine kadar bir gerileme yaşayabilir.

Bitcoin 1 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

Bu dönemde önemli direnç seviyesi 9200 dolar seviyeleri olurken, tekrar 9000 doların altına gerileyen BTC fiyatı için olumsuz yorumlar art arda yapılmaya başlandı bile. Çoğu analist halving öncesinde 10.000 dolar üzerinde bir fiyat beklemezken, asıl ciddi yükselişlerin halving dönemi sonrası olacağına inanıyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu