Bitcoin

Bitcoin Mucidi Satoshi Nakamoto’nun Emaneti OIan Site Hacklendi!

Bitcoin.org, hacklendi!

Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan ve Bitcoin’in mucidinin emaneti olarak görülen internet sitesi Bitcoin.org, resmen saldırıya uğradı.

Bitcoin.org Hacklendi

Bitcoin.org’a girildiğinde sitede sahte bir Bitcoin dolandırıcılığının yer aldığı görülüyor ve bu da dolandırıcıların en eski Bitcoin sitesini ele geçirip insanların fonlarına ulaşmaya çalıştıklarını gösteriyor. Dolandırıcıların paylaştıkları cüzdan adresine bakıldığında toplanan fon miktarının 18.000 dolara yaklaştığı görülmekte.

Yöntem ise bir hayli sıradan. Giveaway dolandırıcılığı olarak bilinen bu yöntemde mağdurlar ne kadar para gönderirse bunun iki katının gönderileceği vaat ediliyor ancak tabii ki bu para asla gelmiyor.

Anonim geliştirici Cobra tarafından işletilen internet sitesi daha önce de birçok DDOS saldırısına maruz kalmıştı ancak bu siteye böyle bir saldırıyı kimin yaptığı bilinmiyor. Bitcoin.org geçtiğimiz temmuz ayında ise Bitcoin whitepaper’ını açılan bir telif hakkı davası nedeniyle kaldırmak zorunda kaldı. Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright, açtığı davada tam olarak bunu kazanmadan whitepaper’ı kaldırtma hakkı elde etti. Bunun sebebi de mahkemenin davaya katılması için Cobra’nın kimliğini açıklamasını talep etmesiydi ve Cobra bunu kabul etmeyerek davayı direkt kaybetti.

Bitcoin.org an itibarıyla ilgili reklamı göstermiyor ancak siteye ara ara ulaşılamıyor. Sitenin geri alınmış olabileceği düşünülse de bu durum aslında büyük bir tehlikeyi gözler önüne seriyor. En güvenilir internet sitelerinde veya platformlada bile hiçbir şekilde giveaway dolandırıcılığına benzer yapılara para gönderilmemeli.

Geçmişte de Elon Musk veya başka kişilerin profili taklit edilerek ya da direkt bu hesaplar ele geçirilerek atılan ve yüksek kar vaat eden tweetler ile binlerce kişi mağdur olmuş ve varlıkları çalınmıştı.

*Bu sitenin hacklenmesi ile BTC ağının hacklenmesi arasında hiçbir alaka yoktur. Bu olay sadece bir web sitesi hacklenmesi hadisesi olup Bitcoin ağı şu zamana kadar hiç hacklenememiştir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Insta: @kriptoisi

Çok ilginç ve üzücü bir haber. Ama son açıklama beni benden aldı* 😍

Blockchain ve Btc ağı asla hacklenemez. O yazıyı her hack haberinin altına yazmak gerek aslında.

Teşekkürler BitcoinSistemi


Başa dön tuşu