Bitcoin

Bitcoin Sevdalısı Nayib Bukele’den Moody’s’e Sert Cevap: “Umurumuzda Değil!”

Nayib Bukele, Bitcoin konusunda geri adım atmıyor.

Bitcoin dendiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri olan El Salvador, hemen her gün yeni bir haberle gündeme gelmeye devam ediyor.

El Salvador hükumetinin geçen yıl doların yanında Bitcoin’i yasal para birimi yapmasının ardından çok sayıda tepkiye maruz kalan ülke başkanı Nayib Bukele, bu tepkilere karşı hala umursamaz bir tavır takınmayı sürdürüyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Bitcoin nedeniyle El Salvador’un kredi düşürme riski hakkında bir uyarı yayınladı ancak Devlet Başkanı Nayib Bukele attığı bir tweetle bu olaya tepkisini açık bir şekilde ortaya koydu: “EL SALVADOR’UN UMURUNDA DEĞİL!”

Kripto camiasında dip seviyelerden Bitcoin alması ile bilinen ve “Dipçi Bukele” lakabıyla anılmaya başlanan Devlet Başkanı, son düşüşlerde yeni alımlar yaparak ülkenin sahip olduğu BTC miktarını 1.391’e ulaştırdı.

Bu durumun ülkeyi aşırı kripto para oynaklığına maruz bıraktığını belirten Moody’s, BTC fiyatındaki son düşüşün ardından ülkedeki Bitcoin varlıklarının sular altında olduğunu belirtiyor.

Moody’s analisti Jaime Reusche’un yapmış olduğu son açıklamada ülkenin yapmış olduğu bu yatırımların kredi görünümü riskini artırdığını ve ülkeyi Angola ve Irak seviyelerine düşürme riskiyle karşı karşıya bıraktığını ifade etti.

Bitcoin ticaretinin özellikle geçmişte likidite baskılarıyla mücadele eden bir hükumet için son derece riskli olduğunu belirten analistin bu uyarıları Bukele’yi çok da etkilemişe benzemiyor.

El Salvador’un Umurunda Değil!

Birçoğumuzun 7 Eylül 2021 öncesinde adını bile duymadığımız El Salvador, Bitcoin Yasası’nı meclisten geçirdikten beri tartışmaların gündeminde yer almayı sürdürüyor ancak ülke Bitcoin alımlarına devam edeceğini her fırsatta dile getiriyor. Bukele’nin yaptığı bu ve benzeri paylaşımlar bunun en açık örneği olarak karşımıza çıkıyor:

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu