HaberlerKripto Para

Bitcoin ve Dark Web Yine Aynı Karede

Şirketlerden çalınan 165 milyon kullanıcının kişisel bilgileri Dark Net’te satışa sunuldu.

Bir siber güvenlik kuruluşunun elde ettiği bilgilere göre “Shiny Hunters” adlı bir suç çetesi tarafından bazı şirketlerden çalınan 165 milyon müşterinin kişisel bilgileri Dark Web’de 23 bin 100 dolarlara satışa çıkarıldı.

Özellikle Asya (Endonezya açık ara önde) ve Amerika’daki kullanıcıların isim, telefon numarası, e-posta adresleri, parola kurtarma seçenekleri gibi son derece önemli bilgilerinin yer aldığı dosyalara erişen bilgisayar korsanı grup, merkezleri dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan 11 şirketten bilgi sızdırmış durumda.

Endonezya’nın 91 milyon kullanıcı kaydıyla en çok bilginin sızdırıldığı İnternet mağazası Tokopedia’yı 30 milyon kayıtla Zoosk izliyor. 15 milyon kayıtla Chatbooks 3. sırada yer alırken diğer şirketler sırasıyla Homechef – 8 milyon kayıt, Styleshare – 6 milyon kayıt, Minted – 5 milyon kayıt, The Chronicle of Higher Education – 3 milyon kayıt, Bhinneka, Ggumim ve Mindful ikişer milyon kayıt ve son olarak Star Tribune ise 1 milyon kayıtla listede yer alan şirketler arasında.

Olayın anlaşılmasının ardından kullanıcılarını uyarmaya başlayan şirketler, alarma geçmiş durumdalar.

Dark Web üzerinden satılan bu bilgiler icin Bitcoin ve özellikle de gizlilik odaklı kripto para olan Monero tercih edilmesi de dikkatlerden kaçmadı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu