Analiz

Bitcoin ve Ethereum Neden Yükseldi?

Son durum nedir?

Yıl geneline baktığımızda BTC tarafında Kasım ayı tarihinden bu yana olan süreçte düşen trend yönünde yaklaşık %52 gerileme görüldü.

Son hafta sürecinde ise global piyasalarda Nasdaq tarafında özellikle teknoloji tabanlı hisse senetlerinin değer kaybetmesi BTC tarafında da hissedildi.

Dün ABD’den yılın ilk tarım dışı istihdam rakamları açıklandı. Beklentilere karşılık oluşan artış ile paralel olarak ilk önce DXY endeksinde artış olurken; BTC tarafında anlık geri çekilme yaşansa da daha sonrasında oluşan volalite ile beraber habere karşılık tepki ile yatırımcıların kripto paralara doğru akışını hızlandırarak yaklaşık %15 yükselişine neden oldu.

Teknik olarak BTC tarafında günlük zaman diliminde geçmiş verilere incelediğimizde, önemli bir bant aralığı olarak karşımıza çıkan temmuz – ağustos 2021 ayları arasında ufak bir düzeltme gerçekleştirdiğini görebiliyoruz.

Hem haftalık hem de günlük kapanışların 42.500 $ dolar seviyesi üzerinde olması ve bu bölgede tutunması bir sonraki yükselişlere zemin hazırlayıp, yükseliş sürecini hızlandırabilir.

Bu durumda karşımıza çıkacak olası direnç seviyeleri 45.400 dolar ve 49.300 dolar olacaktır. Aksi takdirde bu bölgeden düzeltme yapması durumunda ise 36800 – 37000 dolar olası geri çekilme seviyeleri takip edilebilir.

Ethereum tarafında ise günlük zaman diliminde fiyatın, hareketli ortalamaların altında hareket etmesine karşılık önemli bir direnç bölgesinin üzerinde tutunmaya çalıştığını gözlemleyebiliyoruz.

Bu bölgenin üzerinde kalıcı olması durumunda ilk olası direnç seviyesi 3.390 dolar 3.500 dolar bant aralığı olacaktır. Olası destek seviyesi ise 2790 dolar ve 2650 dolar olacaktır.

Sonuç olarak değerlendirecek olursak sağlıklı yükselişler görebilmemiz için düzeltme ile beraber yükselen dipler şeklinde ilerlemesi ve haftalık kapanışın belirtilen seviyeler üzerinde olması önemli olacaktır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu