Kripto HaberleriBitcoinBitcoin Yarılanması Fiyata Nasıl Etki Eder?

Bitcoin Yarılanması Fiyata Nasıl Etki Eder?

Takip et

2018 yılını kötü geçirmesinden ve birçok yatırımcıyı kendine küstürmesinden sonra bu sene iyi bir performans gösteren ve geçtiğimiz 2 ay içerisinde güzel bir yükseliş ivmesi yakalan Bitcoin, birkaç ay içerisinde yüzde 100’leri aşan artış gösterdi. 9000 dolar seviyelerine kadar yükselen BTC, an itibarı ile 8000 dolar seviyelerine geri çekilmiş durumda.

Herkes BTC’nin önündeki en büyük olaylardan olan “yarılanma olayına” kenetlenmiş durumda. Peki 2020’nin Mayıs aylarında olması beklenen halving olayı fiyata nasıl etki eder?

Halving (Yarılanma) Olayı Nedir?

1 yıl sonra olması öngörülen Bitcoin halving (yarılanma) olayı, Bitcoin ağındaki blok ödüllerinin yarı oranda azalması anlamına geliyor. Şu anda 12.5 BTC olan madencilik ödülü 6.25 BTC’ye düşürülecek. Böylelikle madenciler aynı işlem gücü ile daha az Bitcoin üretmiş olacaklar ve sonucunda dünyada Bitcoin arzı eskiye göre azalmış olacak.

Daha Önce Ne Oldu?

Daha önce bu olay gerçekleştiğinde Bitcoin fiyatının madenciler için dengelenebilmesi sebebiyle fiyatta ciddi artışlar görülmüştü. Arz talep dengesine göre şekillenen BTC fiyatı, 2012 yılında 50 BTC’den 25 BTC’ye yarılanma olduğunda fiyatta yaklaşık 40 kat artış gözlemlenmişti.

Şu anda yaklaşık 2 ayda yüzde 100 oranında artış gösteren BTC’nin bu olayın yaklaşması üzerine arttığı ve daha fazla artmayacak olduğu bazı analistler olarak düşünülse de, 2 milyar doları aşan kripto para yatırımı bulunan Grayscale şirketinin yaptığı açıklama göre: ” Uzun vadeli düşünen ve risk alabilecek kişiler için bu seviyelerden Bitcoin’e girmek çok cazip olabilir.” şeklinde açıklamada bulundu.

Genel itibarı ile yatırımcılar ve analistler bu durumun fiyatta ciddi bir artış göstereceğini düşünüyor.

Yarılanma öncesi birçok analist ve yorumcudan boğa sinyalleri verirken BTC’nin nasıl şekilleneceğini hep beraber göreceğiz.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları