AltcoinAnaliz

Bitcoin’in Fiyat Hareketlerinden En Fazla ve En Az Etkilenen Altcoinler Hangileri?

Kripto para piyasasında Bitcoin'in fiyat hareketleriyle en fazla ve en az korelasyon gösteren altcoinler hangileri?

Kripto para piyasasında durgun seyir sürerken sürpriz olmayan bir şekilde altcoinlerin büyük çoğunluğu Bitcoin’in hareketlerine göre davranıyor. Peki Bitcoin fiyatının hareketlerinden en fazla ve en az etkilenen kripto paralar hangileri?

Analist, bu çalışmasını yapma amacının bir portföy oluştururken çeşitliliğe önem vermesi olduğunu söyledi. Analiste göre kripto para sepetinde çeşitlilik isteyen kullanıcılar BTC ile az korelasyon yapan ya da karşıt korelasyon yapan altcoinlere yönelebilir.

Bitcoin ile En Fazla Korelasyon Gösteren Altcoinler

2019 yılından itibaren gerçekleşen fiyat hareketlerini inceleyen analist, Bitcoin fiyatının hareketleri ile en fazla korelasyon gösteren kripto paranın Litecoin (LTC) olduğunu ifade etti. Bununla birlikte BTC fiyatı ile en fazla korelasyon gösteren diğer kripto paralar arasında ilk beşte Ethereum (ETH), Polkadot (DOT), VeChain (VET) ve Binance Coin (BNB) yer aldı.

Altcoinlerin fiyat hareketlerinin BTC’nin fiyat hareketine göre korelasyonunu gösteren grafik.

BTC ile En Az Korelasyon Gösteren Altcoinler

Bununla birlikte analistin listesinde piyasaya yeni çıkmış altcoinler de yer aldı. Bu coinlerin verileri diğer coinlere oranla daha kısıtlı olduğundan BTC ile olan korelasyonları diğerleri kadar doğru ölçülememiş olabilir. Analistin listesinde BTC fiyatından en az etkilenen beş kripto para olarak korelasyon değerleri en düşükten en yükseğe doğru Dogecoin (DOGE), The Sandbox, Harmony (ONE), Solan (SOL) ve Decentraland (MANA) yer aldı.

Analist buna ek olarak Ethereum’un son aylarda Bitcoin’in hareketlerinden giderek daha fazla etkilendiğini ve bu iki kripto paranın fiyat oynamalarının daha da benzerleştiğini bildirdi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu