HaberlerKripto Para

Çin “Dijital Yuan”ı Test Etmeye Başladı, Bu Durum Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Dijital yuan ülkenin 4 farklı şehrinde test aşamasında.

Şu sıralar gündemi meşgul eden konulardan biri de Çin’in yakında çıkarmaya hazırlandığı dijital yuan. Bilindiği gibi Çin; Shenzhen, Chengdu, Suzhou ve Xiongan şehirlerinde dijital yuanı test etme aşamasında. Söz konusu kripto para birimi henüz proje aşamasında ancak test süreci başarılı şekilde tamamlanırsa Çin’in tamamında dijital yuan kullanılmaya başlayacak.

Binance borsası analistlerinden Global Fiat’ın Genel Müdürü Ling Zhang’ın Twitter’dan paylaştığı ekran görüntülerini Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun retweet etmesiyle söz konusu haber bir anda sosyal medyanın gündemine oturdu.

Alibaba, Tencent, Baidu ve JD.com gibi önde gelen teknoloji devlerine ev sahipliği yapan Xiongan şehri akıllı şehirler konseptine uygun şekilde yapılanmaya devam ediyor. Çin Merkez Bankası geçen seneden bu yana kendi dijital para birimini (CBDC) geliştirme aşamasında. Coronavirüsün yaralarını yavaş yavaş sarmaya başlayan Çin’in kripto paralarla ilgili artık daha sağlam ve hızlı adımlar atması son derece olağan görülüyor. Bununla birlikte ülkenin söz konusu çalışmalarının birçok ülkeye örnek teşkil etmesi bekleniyor.

Bitcoin Bu Durumdan Nasıl Etkilenecek?

Birçok kişi Çin’in kripto para çıkarmasından sonra Bitcoin’in gölgede kalacağını düşünüyor. Ancak bu düşünce son derece yanlış. Çünkü dijital yuan projesi bir stablecoin yani Çin Yuan’ı ile bire bir oranda değerlenen bir para birimi olacak.

Bitcoin gerek merkeziyetsiz oluşu gerekse de bir emtia gibi değerleniyor oluşu sebebiyle ülkelerin dijital paralarından ayrılarak her zaman bu piyasanını lideri olarak kalmayı sürdürecektir. (Yakın ve orta vadede piyasadaki Bitcoin liderliğinin bitmesi beklenmiyor ancak ileriki dönemde bu durum değişebilir.)

Bu gibi gelişmelerin Bitcoin için kötü olması şöyle dursun son derece yararlı olduğu da bilinen bir gerçek. Zira ülkeler Blockchain teknolojisi ve kripto paralar üzerine yatırım yapmaya başladıkça Bitcoin tüm dünyada daha fazla bilinecek ve milyonlarca kişiye ulaşacak.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu