BlockchainHaberler

Çin Hükumetinden Blockchain Teknolojisine Yeni Fon Desteği

Corona virüsü Çin'i Blockchain teknolojisine her geçen gün daha da yaklaştırıyor.

Nexo

Çin uzun süredir corona virüsü ile mücadele ederken ülkedeki hayat birçok alanda durma noktasına geldi; birçok iş ortaklığı iptal oldu, dışarı çıkma yasakları uygulandı, piyasadaki paralar tedavülden kaldırıldı, yakıldı, dezenfekte edildi, karantina uygulamaları ülkenin dört bir yanına yayıldı…

Hal böyle olunca da ekonomideki durulmayı ve virüs tehlikesini en aza indirmeyi hedefleyen Çin, Blockchain teknolojisiyle daha da yakından ilgilenir hale geldi. Özellikle Çin Devlet Başkanı Xi Jingping’in geçtiğimiz aylarda Blockchain teknolojisiyle alakalı yaptığı açıklamalar sonrasında söz konusu teknolojiyle ilgili projelerde ciddi bir artış yaşandı.

Konuyla ilgili son gelişme Çin hükumetinin Çin Merkez Bankasına (PBoC), Blockchain teknolojisini geliştirmek üzere 4.7 milyon dolar fon sağladığını duyurması oldu. Yetkililerce yapılan açıklamaya göre söz konusu fon, üç yıl boyunca araştırma ve geliştirme projelerini desteklemek için kullanılacak.

İlk kez 2018’in son çeyreğinde Çin Merkez Bankası tarafından geliştirilen Blockchain platformu devlet daireleri ve işletmeler arasındaki özellikle büyük çaplı ticaret işlemlerini basitleştirmek ve güvenilir bir kayıt defteri oluşturmak amacıyla tasarlanmıştı.

Edinilen bilgilere göre Çin Merkez Bankasının söz konusu projeyi hızlandırma kararı almasındaki amaçlarından biri projeyi küçük ve orta ölçekli işletmelere de açmak ve daha fazla KOBİ’yi platforma dahil etmek.

Çin Merkez Bankası, ilgili projenin geliştirilmesi için yalnızca hükumetten yardım almakla kalmıyor; başta Çin Bilimler Akademisi olmak üzere Tsinghua Üniversitesi ve ülkenin önde gelen ticari bankalarından da yardım almayı sürdürüyor.

En güncel haberleri Twitter ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Android Uygulamamız ile anlık fiyat takibi yapabilir ve alarm kurabilirsiniz.
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı