BlockchainHaberler

Çin’den Bitcoin Yatırımcılarını Heyecanlandıran Yeni Blockchain Hamlesi!

Çin'in sosyal kredi sistemi tepki çekmeye devam ederken Blockchain'in söz konusu hizmeti desteklemesi yeni tartışmalara yol açabilir.

Çin’de düzenlenen “Blockchain technology helps China’s new social credit system” isimli Blockchain tabanlı olan ve 20’den fazla uzmanın katılımıyla gerçekleşen seminerde sosyal kredi sistemlerinin geleceği masaya yatırıldı. Çinli uzmanların görüşüne göre sosyal kredi sistemini daha şeffaf ve güvenli hale getirebilmek için Blockchain teknolojisinden yararlanılabilir.

Sosyal Kredi Sistemi Nedir?

Çin’de 2009 yılında yerel bölgelerde uygulanmaya başlanan ve geliştirilerek 2014’te ulusal hale getirilen sosyal kredi sistemine göre her vatandaşın bir “güvenilirlik” puanı var ve bu puanlar toplu taşımada yemek yemeden tutun da toplum içinde yüksek sesle müzik dinlemeye, çevre kirliliğine yol açmaya kadar pek çok kritere göre eksiye düşebiliyor. Vatandaşların aldıkları puanlara göre de uçak ya da yüksek hızlı tren kullanımı gibi hizmetlerden mahrum edilmelerine sebep oluyor. Başından beri büyük tartışmalara yol açan sistem 200 adet CCTV kamerası ve yapay zeka teknolojisinden yararlanılarak sürdürülüyor.

Böylesi herkesi ilgilendiren kamusal bir projede Blockchain teknolojisinin kullanılması şüphesiz Bitcoin’i daha popüler ve bilinir hale getirecektir.

Öte yandan sosyal kredi sistemine tepkiler devam etse Çin hükumeti söz konusu sistemden geri adım atacak gibi durmuyor. Nitekim ülkedeki kameraların sayısının artırılmasını hedefleyen hükumet yetkilileri bakalım sisteme baş kaldıranlara karşı nasıl bir yaptırım uygulayacak?

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu