EthereumHaberler

CME’nin Ethereum (ETH) Vadeli İşlem Sözleşmelerini Kapatması ETH’yi Yukarı Taşıdı

ETH, Bitcoin'in yolundan mı gidecek?

Bir süredir 2.000 dolarlık teknik bir kırılmanın eşiğinde olan Ethereum, hafta sonu yaşanan düşüşün ardından (1.285 dolar) yeniden yükselişe geçmiş durumda. An itibarıyla 1.500 doların üzerinde işlem gören en değerli 2. kripto para birimi, bilindiği gibi geçen hafta beklenen 1.400 dolarlık desteğe tutunamamış ve yatırımcılarını büyük sıkıntıya sokmuştu.

Ana destek seviyesi 1.375, ana direnç seviyesi ise 1.600 dolar olan ETH, şu sıralar yeni bir hareketlenmenin eşiğinde görünüyor.

CME’nin Vadeli İşlem Sözleşmelerini Kapatması ETH’yi Toparlamaya Yetecek Mi?

Öte yandan Chicago Ticaret Borsasının (CME) geçen ay ETH vadeli işlemlerini başlatmasından bu yana Bitcoin’den (BTC) daha düşük performans gösteren ETH, birçok analistin düşüş beklentilerine yol açmıştı. Nitekim CME’nin 8 Şubat’ta vadeli işlemler sözleşmesini piyasaya sürmesiyle o sırada 1.600 doların üzerinde işlem gören ve bir süre sonra da yeni bir ATH’ye imza atarak 2.000 dolar seviyesine ulaşan ünlü kripto para birimi akabinde %30’luk bir değer kaybı yaşamıştı.

Tüm bu yaşananlar neticesinde 1.300 dolara kadar gerileyen ETH, haberimizin başında da belirttiğimiz üzere an itibarı ile toparlanma belirtileri göstererek 1.500 doların üzerinde işlem görerek dikkatleri yeniden üzerine çekmeyi başardı.

Aynı Şey Bitcoin’de de Olmuştu!

Hatırlanacağı gibi aynı durum 2017 yılının Aralık ayında Bitcoin’de de yaşanmış, CME ve CBOE (Chicago Board Options Exchange) BTC vadeli işlemleri piyasaya sürmüştü. Sözleşmelerin piyasaya sürülmesinin ardından 20.000 dolarlık seviyeyi görerek ATH yaşayan Bitcoin, tıpkı ETH gibi -ilk aylık sözleşme yapılmadan önce- sert bir düşüşle geri çekilmiş ve ciddi değer kayıpları yaşamıştı.

Peki Devamında Neler Yaşandı?

Sözleşmelerin başlatılmasından yaklaşık bir ay sonra Bitcoin fiyatları %27,5’lik bir gerileme yaşamış ve 1,5 yıl süren bir ayı piyasasını da beraberinde getirmişti. Ancak bilindiği gibi 2020’nin dördüncü çeyreğinde makus kaderini yenen Bitcoin güçlü bir yükseliş kaydetmiş ve halihazırda devam devam eden boğa piyasasını başlatmıştı.

Ağ sıkıntıları ile başı dertte olan Ethereum için özellikle önümüzdeki dönemde yapılacak güncelleme haberleri ile ciddi bir yükseliş yaşanabilir. CME baskısını da üstünden atan ETH, özellikle Bitcoin’in tekrar 50.000 dolar üzerine çıkmasıyla kendinden beklenen yükseliş performansını gösterebilir. Analistlerin bu bağlamda ilk hedefi ise 3.000 dolar seviyeleri.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu