Haberler

Coronavirüs, ABD’deki İşsizlik Maaşı Başvurularını Rekor Seviyelere Taşımaya Devam Ediyor

İşsizlik maaşı başvuruları şimdiden 6.6 milyona ulaşmış durumda.

Tüm dünyayı derinden etkileyen ve ülke ekonomilerine ciddi darbeler vuran pandeminin etkileri sürerken
ABD’deki işsizlik oranları da yukarılara tırmanmaya devam ediyor. İşsizlik maaşı başvuruları şimdiden 6.6 milyona ulaşmış durumda.

Rekor seviyeye ulaşan başvurular bir önceki haftanın verilerini ikiye katlarken beklentilerin çok çok ötesine taşındı ve ülkedeki güven ortamına da ciddi şekilde zarar verdi.

3.7 milyona ulaşması öngörülen rakamların rekor seviyelere ulaşması yetkilileri de tedirgin ediyor. Birçok iş yeri ve fabrika kepenk kapatma yoluna giderken piyasa beklentisinin çok üzerinde artış gösteren başvurular, bu değerle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Oysaki iki hafta öncesine kadar söz konusu oranlar son 50 yılın en düşük seviyelerinde seyrediyordu ve 200 bin civarındaydı.

Coronavirüs pandemisinin iş gücü piyasasına etkilerinin sürmesinin söz konusu başvuruların patlamasında belirleyici unsur olduğunu belirten yetkililer en çok etkilenen sektörler arasında konaklama ve yiyecek gibi hizmet sektörü dallarının yer aldığını belirtiyorlar.

Söz konusu tablonun bu noktaya varmasının ardından dalgalı bir seyir izleyen ABD hisse senetleri de salı gününden bu yana yüzde 6’lık bir değer kaybı yaşadı. İş gücü kayıplarının ve kepenk kapatan iş yeri ve şirketlerin sayısının etkilerinin değerlendirilmesi için zamana ihtiyaç duyulduğunu belirten New York Life Investments ekonomisti ve çoklu varlık portföy stratejisti Lauren Goodwin, bu süreçte piyasaların volatil seyredeceğini ifade etti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu