Haberler

Dijital Euro İçin Karar Verilmesi Bekleniyor

Avrupa CBDC konusunda yarışın gerisinde...

Dün Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) tarafından düzenlenen “Dijital Dünyada Bankacılık ve Ödemeler” konulu sanal konferansta konuşma yapan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, dünya devleri arasındaki dijital para tartışmalarına yeni bir soluk getirdi ve AB’nin dijital ödeme yöntemleri noktasında yarışın gerisinde kaldığını kabul etti.

Euro Bölgesi merkez bankalarının dijital para birimi (CBDC) geliştirme noktasında karar verme aşamasında olduklarının altını çizen Lagarde, hala yaşanan bu kararsızlığın pandeminin etkileri de göz önüne alındığında Avrupa’yı rekabetin gerisinde bıraktığını belirtti ve Avrupa’daki ödeme entegrasyonu konusunda yaşanan eksikliğin bu konudaki ilerleyişin önüne set çektiğini ifade etti.

Dijital euronun piyasaya sunulması halinde önemli bir aşama kaydedileceğini belirten Lagarde, söz konusu projeyle ilgili kapsamlı bir risk incelemesinin yapılmasının da son gerekli olduğunu dile getirdi.

Bu Üç Konu Önemli

Konuyla ilgili en temel 3 noktadan da bahseden Lagarde, Merkez Bankası paralarına erişimin devam ettirilmesi, banka mevduatlarının dijital euroya hızlı geçiş riskini yönetmesi ve olası bir CBDC’nin piyasadaki rekabeti olumsuz etkilememesinin sağlanmasının gerekliliği üzerinde durdu.

Öte yandan Libra gibi projelerin ödeme pazarına zarar verdiğini ve bu tarz projelerin operasyonel dayanıklılığı zayıflattığını belirten Lagarde, bu gibi risklerin yasa dışı faaliyetlerin takibi konusunda büyük handikaplara yol açabileceğini ifade etti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu