BorsaHaberlerKripto Para

Dikkat! Bu Android Cihazlardan Bitcoin ve Kripto İşlemleri Yapmanız Siber Saldırılara Uğramanıza Yol Açabilir!

Kullanıcılar siber saldırı mağduru olmamak için neler yapmalı? İşte detaylar!..

Uzmanların bildirdiğine göre 2012 ve öncesinde piyasaya sürülmüş olan Android cep telefonları yeni sürüm telefonlardaki kadar güvenlik güncellemesi içermediğinden kullanıcılar açısından ciddi güvenlik tehditleri içeriyor. Bu tür cihazlardan yapılan borsa ve kripto para işlemleri kullanıcıların ciddi şekilde güvenlik açıkları ile karşı karşıya kalmalarına yol açabilir.

Özellikle siber saldırıların son derece yoğun olduğu şu dönemde böylesi bir güvenlik tehdidi haberi kullanıcıları alarma geçmeye davet ediyor.

Google’da yapılacak küçük bir arama dünya çapındaki Android kullanıcılarının yüzde 42,1’inin sahip olduğu işletim sisteminin 6.0 ve daha eski tarihli sürümlere sahip olduğunu ortaya koymak için yeterliyken Google’dan konuyla ilgili alınması gereken önlemlerle ilgili henüz aydınlatıcı bir açıklama gelmiş değil. İşin kötü ve tedirgin edici yanı ise 2019 yılı ve sonrası Android sistemleri 7.0’ın altındaki sürümler için hiçbir bir güvenlik yaması içermiyor. Bu da dünyadaki her 5 Android kullanıcısından 2’sinin artık güvenlik güncellemesi almadığı sonucunu ortaya koyarken söz konusu cihaz kullanıcılarının ciddi tehdit altında olduğunu gösteriyor.

Peki Kullanıcılar Ne Yapmalı?

Sahip olduğunuz Android tabanlı cihazınız en az 2 yaşındaysa ve cihaz sürümü Android 7.0 Nougat’tan daha eskiyse cihazınızı Ayarlar> Sistem> Gelişmiş Sistem güncellemesi sekmeleriyle güncellemeyi deneyin. Söz konusu güncellemeyi gerçekleştirememeniz halinde ise eğer Android 7 ya da daha eski bir sürüm kullanıcısı iseniz ciddi tehdit altında olabilirsiniz.

Olası saldırılardan korunmanız için:

  • Google Play Store dışından uygulamaları indirirken dikkatli olun.
  • Bilgilerinizi sabit disk ve bulut hizmeti gibi birkaç farklı depolama alanında yedekleyin.
  • Kaynağı belirsiz SMS ya da MMS mesajlarına temkinli yaklaşın.
  • Cihazınıza mutlaka bir antivirüs sistemi yükleyin.
  • Ancak bu maddelerin bazıları eski sürüm telefonlar için sınırlı ya da geçersiz olduğundan zorunlu kalmadıkça eski sürümlü cihazlardan verilerinizi riske atacak işlemler gerçekleştirmemeye özen gösterin.
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu