Haberler

Dolandırıcılar helal yatırım adı altında Bitcoin’e yatırım yaptılar

Hindistan'daki dolandırıcılar vatandaşlardan helal yatırım yapma vaadi ile topladığı paralar ile kripto para aldılar.

Bir baba ve oğul tarafından kurulan, islami kurallara uygun, helal yatırım kazanma vaadi sunan Ambidant yatırım şirketi, din adamlarını da kullanarak müslümanlardan para topladı. Topladığı paralar ile kripto para yatırımı yapan şirket bunu hiçbir şekilde para topladığı kişilere daha önceden bildirmedi.

İlk olarak 1 ay içerisinde yüzde 50 kazanma vaadi ile piyasaya çıkan şirket daha sonraları müşteri sayısı arttıkça bu oranı yüzde 25, 11 ve 9’a kadar düşürdü. Gelinen noktada Ocak ayından beri hiçbir yatırımcıya ödeme yapılmaması üzerine şirket derinlemesine incelendi.

Her saadet zincirinde olduğu gibi ilk yatırımcılar her ne kadar yüzde 50 gibi ciddi rakamlar kazansa da sonraki yatırımcılar ciddi oranda zarar etmiş ve paralarını geri alamaz duruma geldiler.

Hindistan Merkez Bankası tarafından yapılan derinlemesine inceleme neticesinde bu şirketin tamamen bir saadet zinciri projesi olduğu ve yatırımların kripto paralar üzerinden yapıldığının anlaşıldığı ifade edildi.

Ülkemizde Çiftlik Bank olayında da olduğu gibi bu girişimde arkasında bir çok mağdur, parasını kaptırmış ve geri alamayan insan bıraktı.

Kaynak: CCN

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu