binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinDünyadaki Bitcoin Miktarının Yüzde 28.5'İ Kayıp

Dünyadaki Bitcoin Miktarının Yüzde 28.5’İ Kayıp

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir Bitcoin konferasında, BitgGO ve CasaHOLD firmalarında mühendis olan Jameson Loop bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamaya göre tahmini olarak dünya üzerinde 4 milyon BTC’nin kayıp olduğunu, 2 milyon BTC’nin ise çalınmış olduğunu ifade etti. Kayıp olan BTC‘lerin akıbeti ise genelde zamanında alınmış olup daha sonra cüzdan şifrelerinin unutulmuş olması.

Bitcoin‘in ilk üretildiği günden Temmuz 2018’e kadar toplamda 6 milyon adet civarında erişilemez ve kullanılamaz durumda. Herhangi bir hard fork fikri şuan için Bitcoin’de mümkün olmadığı için bu kaybolan BTC lerin kullanılması imkansız durumda.

Bilindiği gibi Bitcoin sistemi toplamda 21 milyon üretilecek kadar ayarlanmış durumda. Bundan sonra hiç Bitcoin kaybolmayacağını düşünsek bile dolaşımda toplam 15 milyon adet BTC olacak.

Şuanki durumda dolaşımda toplam 17 milyon BTC olduğu biliniyor. Bu duruma göre kullanılabilen BTC sayısı sadece 11 milyon.

Kayıp Bitcoinlerin Fiyat Üzerinde Etkisi Var Mı?

Blockchain analiz firması olan Chainanalysis, yaptığı bir ropörtajda 2017 Kasım ayında 3.79 milyon BTC’nin kayıp olduğunu belirtmişti. Eğer Jameson Loop’un 6 milyonluk tahmini doğruysa Kasımdan bu yana ciddi bir miktar BTC kayıplara karışmış durumda.

Şuan itibari ile Bitcoin 6700 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Bu fiyat piyasada dolaşımda olduğu varsayılan 17.13 milyon BTC üzerinden hesap ediliyor. Bu rakam 11 milyon olsaydı analistlere göre Bitcoin fiyatı şuan 10.000 dolar seviyelerinde işlem görecekti.

Bir çok uzman “dünyada az olan şeyin fiyatı çok olur” mantığı ile 21 milyon üretim ile sınırlanacak BTC’nin çok değerli olabileceğini ve 100 bin dolardan 1 milyon dolara kadar bir fiyata sahip olabileceğini öngörüyor. Örneğin altın dünyada az bulunan bir maden olduğu için değerli. Yoksa evimizde biblo olmaktan veya kolye olmaktan başka çokta bir işe yaradığı söylenemez. Hal böyle olunca şuanda bile dolaşımdaki Bitcoinlerin %75’ine ulaşılabilir olduğu düşünülürse, Bitcoin’in fiyatı mutlaka artacaktır.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir. Bilgilendirme Amaçlıdır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail