BitcoinHaberler

El Salvador Bitcoin’in İlk Reklam Filmini Yayınladı!

Reklam filmindeki detaylar dikkat çekti.

Bitcoin’in El Salvador’da yasal para birimi olmasına 1 hafta kala ülke genelinde Bitcoin karşıtı eylemler sürerken hükumet tarafından üretilen bir BTC reklam filmi dikkatleri üzerine topladı. 30 Ağustos’ta devlet eliyle üretilen ilk Bitcoin reklamı yayınlanmış oldu. Video daha sonra Diarpiii tarafından Reddit’te paylaşıldı.

Söz konusu reklam filminde dikkati çeken en önemli nokta ise Bitcoin kullanımının zorunlu olmadığının belirtiliyor oluşu.

Buna göre eylül ayından itibaren Bitcoin, USD ile beraber El Salvador’da yasal para birimi olarak kabul edilecek. Bitcoin kullanımı zorunlu olmayacak, Bitcoin veya USD ile ödeme ve ücretlendirme seçeneği olacak. Nakit işlemler, fiyatlar ve ücretler yine de USD olarak ödenecek. Vatandaşlar, devlet cüzdanı uygulamasını hem USD’de hem de Bitcoin’de işlem yapmak için istedikleri zaman ve herhangi bir ücret almadan serbestçe kullanabilecekler, ayrıca işlemleri için başka bir cüzdan kullanmak serbest olacak.

Devlet cüzdanıyla tüketim yaptıkları için vatandaşlara 30 USD’lik bir hediye verileceği de reklam filminde geçen bilgilendirmeler arasında yer alıyor. Öte yandan tüm işlemler cep telefonuyla halledileceğinden işlem ücreti ve zaman kaybı engellerinin de önüne geçilmiş olacak.

El Salvadorlular Ne Düşünüyor?

7 Eylül’de yürürlüğe girecek olan Bitcoin Yasası’nda tüm ödeme gerektiren işlemlerde Bitcoin’in kabul edilmesinin zorunlu olduğu ama buna karşın vatandaşların Bitcoin kullanmak zorunda olmadıkları da hükumet tarafından sık sık dile getiriliyor.

Tüm bunlara karşın vatandaşların çok büyük çoğunluğu Bitcoin karşıtı bir tavır takınmayı sürdürüyor. Francisco Gavidia Üniversitesi Yurttaş Çalışmaları Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre ankete katılanların

% 25’i söz konusu uygulamanın çok iyi olmadığını,
%53.5’i iyi olmadığını,
%12,9’u mükemmel olduğunu,
%6,5’i ise çok iyi olduğunu düşünüyor.

Naib Bukele’ye göre 7 Eylül’den itibaren Bitcoin alan El Salvadorlular ülkenin dört bir yanına konuşlandırılan 200 Bitcoin ATM’sinden dolar çekebilecekler. Bununla birlikte Bitcoin Yasası’nın havale ücretleri altında ezilen halkı rahatlatma çabalarının en önemli sebebi olduğu belirtiliyor.

Merkez Bankası verilerine göre 2020’de 5,9 milyar doları aşan havale ücretleri ülkenin tüm ekonomik üretiminin yaklaşık %23’ünü oluşturdu. Havale ücretlerinin bu denli yüksek oluşu Bitcoin fikrinin hükumet tarafından benimsenmesinin altındaki en önemli neden olarak gösteriliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu