Haberler

Ertelenen OPEC Toplantısı Petrol Fiyatlarına Dibi Boylatabilir!

Rusya ve Suudi Arabistan Arasındaki Gerginlik Sürecek Mi?

Moskova – Riyad hattı arasında yaşanan gerginlik yüzünden ertelenen OPEC toplantısı varil petrol fiyatlarını aşağı çekebilir.

Pamuk ipliğine bağlı olan OPEC üyeleri arasındaki gerginlik, normal koşullarda yarın yapılması planlanan
toplantının 9 Nisan’a ertelenmesine neden olabilir.

Bilindiği gibi mart ayında günlük petrol üretiminde gidilmesi planlanan 1.5 milyon varillik kesinti Rusya’nın daha fazla kesinti yapmak istememesi sebebiyle ilişkileri gergin bir boyuta taşıdı ve söz konusu gerginlik petrol fiyatlarının 18 yılın en düşük seviyelerine düşmesine yol açtı.

Rusya’nın bu hareketi sonrası karşı atağa geçen Suudi Arabistan, petrol üretimini arttırarak varil petrol fiyatlarını düşürdü ve Rusya’ya karşı önemli bir adım attı. Arabistan’ın günde 12 milyondan fazla varil üretmeye başlamasının ardından büyük düşüş yaşayan varil petrol fiyatı dibi boylama noktasına geldi.

Ancak ikili görüşmeler sonrası Trump’ın da devreye girmesiyle 20 dolara kadar düşen varil petrol fiyatı bir anda 28 dolara çıktı fakat tam her şey normale döndü derken cuma günü yapılan açıklamaların ardından gerilim yine üst noktaya tırmandı. Rusya, Suudi Arabistan’ı anlaşmayı bozmakla suçladı. Yaşanan olumsuzlukların sebebi olarak Arabistan’ı işaret etti. Tabii Arabistan da boş durmadı ve asıl sorumlunun Rusya olduğunu belirtti. Bu durum da toplantının ertelenmesine yol açtı.

Şimdi herkes nefesini tutmuş ikili arasındaki ilişkinin ne boyuta taşınacağını izler halde çünkü eğer anlaşmazlık devam ederse petrol fiyatları daha da düşebilir ve ekonomik gidişat çok daha farklı bir boyuta taşınabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu