EthereumHaberler

Ethereum (ETH) Madenciliği Bitiyor Mu? Geliştiriciler Temmuz 2021’i İşaret Etti!

Madencilerin tüm itirazlarına rağmen yeni geliştirme önerileri kapıda!

Son zamanlarda Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunları ile başı dertte. Sayısız kripto para projesi Ethereum ağında hizmet verdiği için ağda ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Bu sebeple de ERC20 olarak adlandırılan ve Ethereum ağında hizmet veren coinlerin aktarımları çok yüksek ücretler ile yapılabiliyor.

Öyle ki ERC20 ağında 100 USDT’lik bir transfer için kullanıcılar, çoğu zaman 60 USDT gibi bir transfer ücreti ödemek zorunda kalıyor. Son zamanlarda bu sayı 20 USDT civarlarına düşse de komisyon oranlarının hala ciddi şekilde yüksek olduğu gerçeği değişmiyor.

Tam da bu sebeple “Ethereum Katili” olarak piyasaya sunulan ve tıpkı ETH gibi kendi bünyesinde diğer coinlerin barınmasına izin veren birçok coin (DOT, BNB, ADA), Ethereum ağında yaşanan bu yoğunluk sebebiyle ciddi şekilde yükseliş yaşamış oldu.

Tam da bu sorunların üstesinden gelmek için ortaya atılan Ethereum 2.0 güncellemesinde yeni gelişmeler oraya çıktı. ETH 2.0’a tamamen geçişten sonra ETH madenciliği biteceği için madenciler, bu güncellemeyi desteklemese de kararından geri adım atmayan ETH geliştiricileri, Ethereum Geliştirme Önerisi (EIP) 1559 için Temmuz 2021’i işaret etti.

En son Berlin hard fork’u için 15 Nisan tarihine karar verdiklerini açıklayan yönetim, hard fork’un ana ağda 12.244.000’inci blokta aktif edileceğini test ağları içinse
Goerli test ağı için 4.460.644.
Rikeby test ağı için 8.290.928.
Ropsten test ağı için ise 9.812.189’uncu blokların geleceğini belirtmişlerdi.

Söz konusu hard forkların her ikisinin (Berlin ve Londra) temelinde de Ethereum işlemlerini daha verimli bir hâle getirme ve ETH 2.0 sürecine biraz daha adapte olma amacı yatıyor. Bu geliştirmeler sayesinde işlem maliyetlerinin düşmesi ve kullanıcı deneyimlerinin iyileştirilmesi hedefleniyor.

Özellikle son dönemde işlem ücretlerindeki aşırı artış, kullanıcıları farklı alternatiflere yönlendiriyor. Bu durumdan memnun olmayan ETH geliştiricileri de madencilerin tüm itirazlarına rağmen -çünkü bu güncellemeler yüzünden gelirlerinde ciddi bir düşüş yaşanacak- kararlarından dönecek gibi durmuyorlar.

Her ne kadar söz konusu güncellemeler, madenci gelirlerini azaltacak ve 2.0’a tamamen geçiş ile beraber madenciliği ortadan kaldıracak olsa da ETH arzının düşmesi ve 2.0 güncellemesinin ölçeklenme konusunda belli yararlar getirecek olması, yönetimin bu konudaki kararlılığını artırıyor.

Bu güncellemeler ile beraber Ethereum fiyatının da ciddi şekilde yükseleceği düşünülüyor. Zira ağdaki ölçeklenebilirlik sorunu çözüldükçe ve arz miktarı azaldıkça bu durumun ETH fiyatına olumlu yansıması bekleniyor.

Ayrıca ETH 2.0 süreci ile beraber madencilik şu anda olduğu gibi ekran kartlarıyla değil, eldeki ETH’leri stake etme yöntemiyle yapılacak. Böylece ETH kazanmak isteyen kişiler, ellerindeki ETH’leri hiç dokunmadan sisteme kilitleyecek. Bu da haliyle Ethereum madenciliği yapmak isteyenlerin elinde ETH tutmasını sağlayacağı için fiyatta ciddi bir yükseliş yaşatması bekleniyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu