EthereumHaberler

Ethereum (ETH) İstanbul Güncellemesi Gerçekleşti: Madenciler ve Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Ethereum 2.0 sürümünden önceki en önemli güncellemelerden olan İstanbul güncellemesi bugün gerçekleşti. Peki neler değişti?

Ethereum’un bir süredir beklenen İstanbul güncellenmesi bugün sabah saatlerinde başarıyla tamamlandı. Geliştirici ekip güncelleme anında bir problem yaşadıklarını ifade etseler de güncellemenin başarıyla gerçekleştiğini ve tamamlandığını ifade ettiler.

Güncelleme ile beraber Ethereum ile ilgili 6 yeni kural gerçekleşmiş oldu. EIP; 152, 1108, 1344, 1844, 2028 ve 2200 isimleri ile adlandırılan bu yeni kuralların kapsamları şu şekilde:

  • DDOS saldırıları için daha yüksek bir koruma (EIP 1344)
  • Zcash artık Ether ağında daha uyumlu şekilde çalışacak (EPI 152)
  • Gas maliyetlerinde düzenlemeler (Gas, ETH ağında yapılacak olan işlemin ücretinin miktarını belirlemek için kullanılır.) (EPI 1108, 2028 ve 2200)

Güvenlik ve gas maliyetleri ile ilgili olan bu önemli güncelleme sonucunda ağ daha güvenli hale gelmiş olacak ve gas maliyetleri düşürülerek zincirdeki bant genişliği artmış olacak.

Ethereum’u Olanlar Ne Yapmalı?

Ethereum yatırımı yapanlar ya da kullananlar bu güncelleme ile beraber herhangi bir işlem yapmak zorunda değiller. Eskiden nasılsa aynı o şekilde ETH’lerini kullanabilirler.

Ethereum Madenciler Ne Yapmalı?

Ethereum madencileri faaliyetlerine devam edebilmek için en güncel Ethereum sürümüne geçiş yapmak durumundalar. Son sürüme geçilmemesi takdirde madenciler daha sonra çıkacak olan güncellemeleri kullanamayacak ve güncel versiyonlarda işlem yapamaz hale gelecekler.

Ethereum’da Asıl Yapılmak İstenen Ne?

Vitalik Buterin ve geliştirici ekip ETH’deki ölçeklenebilirlik sorununu ve güvenlik problemlerini tamamen çözmeyi hedefliyor. İstanbul güncellemesi ile saniyede 3000 işleme çıkması beklenen ETH ağının, ilerleyen güncellemeler ile saniyede 1 milyon işleme çıkması hedefleniyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu