blank
Haberler

FED’den Yabancı Merkez Bankalarına Dolar Pompası

Çok sayıda merkez bankası FED'in döviz swap hatlarından yararlanma yoluna gidiyor.

Bilindiği gibi pandeminin global ekonomiyi olumsuz etkilemesi sonucu merkez bankalarından ve dünya hükumetlerinden arka arkaya önlem paketleri geldi. FED sınırsız para basabilme potansiyeli olduğunu açıkladı ve adeta yabancı merkez bankalarına “dolar musluklarını” açmış oldu.

Japonya ve Avrupa’nın yanı sıra birçok önde gelen merkez bankası FED’in kısa süre önce genişlettiği “döviz swap hattı” olanaklarından yararlanma yoluna gidiyor.

Bununla birlikte FED, hatlardaki faizlerde indirime giderken ekstra vade eklemesi de uyguladığını açıkladı. Elde edilen bilgilere göre global merkez bankaları FED’in döviz swap hatlarından 26 Mart ile 2 Nisan tarihlerinde toplamda 177 milyar dolar almış durumdalar.

Şimdiye kadar FED’in söz konusu swap olanaklarını kullanan merkez bankaları şunlar: İngiltere, Japonya, Euro Bölgesi, İsviçre, Avustralya, Norveç, Danimarka, Güney Kore, Meksika ve Singapur. Swaptan yararlanma imkanı bulunmasına rağmen henüz kullanmayan ülkeler arasında ise Brezilya, İsveç, Kanada ve Yeni Zelanda bulunuyor. Buna göre en büyük kullanıcı 188 milyar dolarla Japonya Merkez Bankası olurken ikinci sırada 142 milyar dolarla Avrupa Merkez Bankası yer alıyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu