AnalizBitcoin

FED’in Aldığı Karardan Bitcoin (BTC) Nasıl Etkilenir?

FED'in faizleri sıfırlama ve para basma açıklamasından sonra Bitcoin'in bu duruma nasıl tepki vereceği merak konusu. İşte detaylar...

Korona virüs sebebiyle oluşan dünyadaki ekonomik problemlerin önüne geçmek için Amerikan Merkez Bankası FED, 18 Mart günü yapılması planlanan olağan toplantısından daha erken bir adım atarak bugün faizleri sıfırladığını ve piyasaya 700 milyar dolar para basacağını açıkladı.

Böylelikle FED 2008 krizinde mücadele etmek için aylarca uyguladığı stratejiyi 1 günde uygulamış oldu. Birçok uzman FED’in bu kararını “geç kalınmış” ve “yanlış” olarak nitelendirilirken ABD’nin bu süreçte ciddi şekilde para basmaya devam edeceği düşünülüyor. Bakıldığı zaman 200 yıl içerisinde ABD 0,9 trilyon dolar para basarken 2008 krizinden sonra bu oran 4 katına çıkmıştır. Birçok uzman içinde bulunduğumuz durumun etkisiyle ABD’nin çok daha fazla para basmasını bekleniyor.

Genel görüş olarak borsaların bu hamle ile yükselmesi bekleniyor ancak Dow Jones Future puanına baktığımız zaman güne bir gerileme ile başlandığı görülüyor. Uzmanlar FED’in bu hamlesinin işe yaramayacağını ve orta vadede çok ciddi krizlerin yaşanacağını öngörüyor.

Dolar/Türk lirası kanadına baktığımız zaman ise doların gün içerisinde gerilemesi öngörülüyor.

Bitcoin tarafına baktığımızda ise fiyat, haberin duyulmasından sonra yükselişe geçse de 5900 dolar seviyelerinden tekrar düşüş yaşadı ve yükselişten önceki seviyesine geriledi.

Bitcoin (BTC) 1 Dakikalık Grafik – Kaynak: Tradingview

Güncel grafikte BTC yükseliş yaşamış olmasa da orta ve uzun vadede FED’in bu kararlarının altın, gümüş ve Bitcoin gibi arzı kısıtlı varlıkları değerlendireceği öngörülüyor. Bu bağlamda Bitcoin önümüzdeki günler ciddi bir sınav verecek…

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu