BitcoinHaberler

Fransız Mahkemesinden Bitcoin’le İlgili Hayati Karar!

Söz konusu karar, Bitcoin’in durumunu iyileştirmesinde ve BTC likiditesinin artmasında büyük oranda etkili olabilir.

Aslında söz konusu gelişme Paymium ve BitSpread adlı iki şirket arasındaki basit bir alacak verecek davasına dayanıyor ancak etkileri tüm ülkenin ve dahi genel kripto para piyasasının kaderini etkileyecek öneme sahip. Resmi olarak şubat ayının sonlarına doğru Fransız mahkemesince alınan karar, kamuoyuyla yeni paylaşılmış durumda.

Mahkeme Kararını Tetikleyen Davanın Ayrıntıları Neler?

Mahkemenin vermiş olduğu kararın ortaya çıkmasına zemin hazırlayan olay 2014 yılına dayanıyor. Fransız kripto borsası Paymium ve İngiliz yatırım şirketi BitSpread arasında kripto paralarla ilgili bir borç anlaşmazlığı yaşandı. Paymium borsası BitSpread şirketine belli bir miktar Bitcoin’i borç vermişti fakat daha sonra Bitcoin’de düzenlenen hard fork neticesinde “Bitcoin Cash” ortaya çıktı ve asıl olay tam da bu noktada başladı çünkü elinde Bitcoin olanlara 1’e 1 oranında Bitcoin Cash verilmesi uygun görüldü. Bu karar neticesinde de ikili arasında yeni bir alacak verecek davası ortaya çıkmış oldu. Buna göre BitSpread, Paymium’a olan Bitcoin borcuna ilave olarak 1’e 1 oranında Bitcoin Cash de ödemeli miydi?

Fransız Nanterre Ticaret Mahkemesinde, arasındaki davada Bitcoin’in değiş tokuş edilmesi imkan dahilinde olan bir emtia olarak tanımlayarak Bitcoin’i resmen bir para birimi kategorisinde değerlendirmiş oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Kramer & Levin avukatlarından birinin yaptığı şu yorum alınan karardan en karlı çıkan tarafın aslında Bitcoin yatırımcıları olduğunu gözler önüne seriyor:

Mahkemenin kararı büyük önem arz ediyor çünkü bu kararla Bitcoin artık bir itibari para gibi değerlendirilebilecek. Böylece Bitcoin ile çeşitli işlemler yapmak (kredi vermek, alım satım, uzun vadeli yatırım vb.) çok daha basit hale gelecek. Tabii bunun da kripto para piyasasındaki likiditeyi büyük ölçüde artıracağı kesin.

Ve Mahkeme Paymium kripto para borsasının BitSpread yatırım şirketine verdiği borcu da tüketici kredisi olarak değerlendirerek söz konusu Bitcoin Cashlerin borçlu taraf olan BitSpread’de kalmasına karar vermiş oldu.

Bitcoin Nereye Gidiyor?

Pek tabii birçok ülkenin Bitcoin’in lehinde karar alması kripto para piyasasının dev ismi için son derece önemli gelişmeler. Almanya, Hindistan ve Güney Kore’nin ardından Fransa’nın da Bitcoin’le ilgili olumlu yönde bir karar vermesinin genel kripto para piyasalarına da olumlu şekilde tezahür edeceğini söylemek mümkün.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu