AltcoinHaberler

Goldman Sachs’ın Kendi Tokenını Çıkarmaya Mı Çalışıyor: Bitcoin Bundan Nasıl Etkilenir?

Sektör devi şirket, bugüne dek kripto paralarla ve Bitcoin'le ilgili hep olumsuz bir tavır takınmıştı.

Çok uluslu ABD yatırım devi Goldman Sachs’ın bugüne kadar kripto paralar ve özellikle de Bitcoin ile ilgili tutumu her daim olumsuzken şirketin küresel dijital varlıklar başkanı Matthew McDermott’ın ortaya attığı bir iddia büyük yankı uyandırdı. McDermott’ın iddiasına göre yatırım devi banka çok yakında kendi stablecoin’ini çıkarmaya hazırlanıyor.

Kurumsal müşterilere yatırım bankacılığı, finansal yönetim ve finansal danışmanlık gibi hizmetler sunan çok uluslu ABD yatırım devi Goldman Sachs’ın (GS) mayıs ayında yapmış olduğu toplantıda Bitcoin’le ilgili olumsuz yorumları ve BTC’yi bir yatırım aracı olarak görmemesi o dönemde kripto para yatırımcılarını büyük hüsrana uğratmıştı. Öyle ki toplantı öncesi birçok kişi güçlü boğa sinyalleri aldığını belirtmiş, BTC ile ilgili son derece olumlu senaryolar yazılmıştı.

Hal böyle iken GS’nin fiat destekli dijital token oluşturmanın ticari açıdan uygulanabilir olup olmadığını araştırdığı yönündeki açıklamalar, piyasalarda soğuk duş etkisi yarattı.

Yeni Bir Stablecoin

Söylentilere göre GS, herhangi bir ulusal para birimine sabitlenmiş bir stablecoin çıkarmayı düşünüyor. Bu, söz konusu coinin Blockchain temelli olacağını gösteriyor. Ayrıca Ethereum’un Quorum’una benzer bir mahiyette olması ihtimali de konuşulanlar arasında. Nitekim daha önce Quorum projesinde çalışan Oli Harris de GS’nin söz konusu proje ekibine dahil edilmiş durumda.

Öte yandan ilgili projenin hala başlangıç aşamasında olduğunu dile getiren McDermott’ın açıklamaları daha çok konuşulacağa benziyor.

Tüm bunların yanı sıra bu yönde bir atılım Goldman Sachs’ın ilk denemesi değil, hatırlanacak olursa geçtiğimiz yıl sektör devi şirketin finansal varlıkların tokenizasyonunu yakından izlediği haberleri gündemde yer almıştı. Hatta şirket, BitGo ve Circle gibi bazı kripto para birimi firmalarını desteklediğini duyurmuştu.

Bu durumun olması bazılara göre “Bitcoin’e rakip geliyor” şeklinde yorumlansa da stablecoinler, değeri herhangi bir emtia ile 1’e 1 oranında değerlenen kripto paralardır. Yani bu durum Bitcoin’e rakip değil aksine oldukça fazla faydasına olan durumlardır.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu