Kripto HaberleriAltcoinHackerlar Merkeziyetsiz Borsa Üzerinde Bu Altcoin İşlem Çiftinde Manipülasyon Yaptı! İşte Kayıp...

Hackerlar Merkeziyetsiz Borsa Üzerinde Bu Altcoin İşlem Çiftinde Manipülasyon Yaptı! İşte Kayıp Miktarı

Takip et

Güvenlik şirketi PeckShield Pazar günü attığı Tweet’te, Artibitrum ve Avalanche tabanlı merkeziyetsiz bir kripto para borsası olan GMX’in AVAX/USD altcoin çiftinde yaklaşık 565.000 dolar değerinde bir fiyat manipülasyonu saldırısının kurbanı olduğunu iddia etti.

Merkeziyetsiz Borsa GMX Üzerindeki Altcoin İşlem Çifti Manipülasyonunda 565.000 Dolar Kaybedildi

PeckShield Tweet’i silmiş olsa da, diğer topluluk üyeleri benzer faaliyetler bildirdi. PeckShield’in Tweet’inde “Görünüşe göre Avalanche üzerinde GMX manipüle edildi ve 565 bin dolar kâr elde edildi. Dikkatli olun.” demişti.

GMX borsası, spot ticaret ve perpetual sözleşmeler sunan bir platform olarak Arbitrum ve Avalanche’da faaliyet gösteriyor.

Platformdaki perpetual ticaret, yatırımcıların vadeli işlemlerde 30 kata kadar marjdan yararlanmasına olanak tanıyor.

Durumla ilgili bilinen birkaç ayrıntı, AVAX/USD perpetual çiftinin manipüle edildiğini göstermekte.

İlgili Haber
Yeni Piyasaya Sürülen ETHPoW Altcoinine Hackerlar Saldırdı, Fiyatta Volalite Yükseldi: İşte Detaylar!

Buna karşılık olarak kripto para borsası, AVAX uzun sürekli vadeli işlemlerini 2 milyon dolar ve AVAX kısa sürekli vadeli işlemlerini 1 milyon dolar ile sınırlandırdı.

Borsadan gelen bir Tweet’e göre olay inceleniyor.

Şüpheli saldırıdan bir hafta önce, @derpaderpederp adlı bir Twitter kullanıcısı, borsa fiyat etkisine maruz kalmadığı için GMX’in Ethereum (ETH) işlemlerinde bir fiyat manipülasyonu saldırısına uğrayabileceğini belirtmişti.

Aynı teori diğer varlıklar ve bu durumda AVAX için de geçerlidir çünkü bu merkeziyetsiz borsa minimum spread ve sıfır fiyat farkı sunmaktadır.

Bir varlığın alış ve satış oranı arasındaki farka spread denir.

Bir saldırgan bu fiyat vektöründen faydalanabilir ve DEX üzerinde uzun pozisyonlar açarak ve aynı şeyi Binance ya da FTX gibi merkezi bir borsada yaparak kar elde edebilir. Bu süreç sürekli tekrarlanabilir. Ancak, bu tür eylemler platformun likidite sağlayıcı tokeni olan GLP’yi kurutur.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları