Haberler

Hindistan Coronavirüsle Mücadele İçin 265 Milyar Dolarlık Destek Paketini Duyurdu

Birçok ülke gibi Hindistan da ülke ekonomisini ayaklandırmak ve kaybedilen yabancı yatırımcıyı yeniden ülkeye çekmek adına mücadele ediyor.

Nominal fiyatlarla dünyanın en büyük 12., satın alma gücü paritesine göre dünyanın en büyük 4. ekonomisine sahip olan Hindistan, coronavirüs pandemisiyle mücadele noktasında 265 milyar dolarlık ekonomik yardım paketi sağlanacağını açıkladı.

Başbakan Narendra Modi tarafından yapılan açıklamada söz konusu yardım miktarının ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 10’una karşılık geldiğini ifade ederken bu hizmetin çiftçi, küçük işletme, işçi ve vergi mükelleflerine yönelik olduğunu dile getirdi.

Bununla birlikte yabancı şirketler için özendirici teşvikler ve yeni tesisler için vergi indirimi teklifini de içeren paketin pandemi sonrası büyük oranda düşüş gösteren yabancı yatırımcıları yeniden ülkeye çekmeye yönelik girişimler olduğu aşikar.

Geçtiğimiz ay ülkede 122 milyon kişinin işsiz kaldığı biliniyor. Maliye Bakanlığı bununla ilgili önemli bir adım atmış ve yoksullara yönelik 22 milyar dolarlık bir kurtarma paketi desteği verdiklerini açıklamıştı.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu