BlockchainHaberler

Blockchain Teknolojisi Sayesinde Kahvenin Tarlada Başlayıp Fincanlarda Biten Yolculuğuna Tanık Olunacak!

“Thank My Farmer” uygulaması kahvenin geçirdiği yolculuğu şeffaf ve güvenli hale getirecek.

Gıda güvenliği, sorumlu madencilik ve küresel nakliye gibi konularda Blockchain ağları oluşturan IBM şimdi de kahve sektörüne el attı.

IBM ve Farmer Connect ortak girişimiyle kahveseverlerin ve sektörle ilgili olanların kahvenin tarlada başlayıp fincanlarda biten macerasını takip etmeleri adına oluşturulan “Thank My Farmer” adlı uygulamanın tanıtımı 6 Ocak’ta Las Vegas’ta gerçekleştirilen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda yapıldı.

Kahveseverler “Thank My Farmer” uygulaması sayesinde içtikleri kahveler hakkında daha fazla bilgi edinecek ve kahve çekirdeklerini yetiştiren çiftçileri destekleme imkanına erişecekler.

Yeni mobil uygulamanın 2020’nin ilk çeyreğinde küresel pazara sunulması bekleniyor. Farmer Connect ile yapılan bu çalışma, IBM’in zaten aşina olduğu Blockchain teknolojisini yeni bir sektörde daha uygulanabilir hale getirmesine imkan tanıdı.

Blockchain teknolojisinden yararlanarak ortaya konan projenin ortakları yalnızca IBM ve Farmer Connect değil. Beyers Koffie, Itochu, Kolombiya Kahve Yetiştiricileri Federasyonu (FNC), Rabobank, Jacobs Douwe Egberts (JDE), JM Smucker Şirketi, Volcafe, Sucafina RGC Coffee ve Yara International gibi global kahve tedarik zinciri şirketleri de platformunun oluşturulmasında aktif rol aldı.

Uluslararası sertifika şirketlerinin gösterdiği ilerlemeye rağmen hala bilgi ve şeffaflık konusunda zaafları olan kahve sektörü yılda yarım trilyon bardaktan daha fazla tüketime sahip. Global tedarik zincirinin kahvenin çekirdekten, tüketiciye ulaşıncaya kadar geçtiği aşamaları (aracılardan ihracatçılara, nakliyatçılardan kavurma makinelerine ve distribütörlere dek geçtiği aşamalar) izlenebilir hale getirecek olan proje bununla da kalmayacak. Söz konusu proje kahve tüketicilerinin kahve çekirdeklerini yetiştiren çiftçiyi desteklemesine de izin verecek. Nitekim 25 milyon küçük kahve üreticisi ayakta kalabilmek adına ürünlerini pazara sunma noktasında hala güven ve bilgi eksikliği yaşıyor.

Kripto para birimleriyle ilgili en önemli iki özelliği şeffaflık ve güvenlik hizmeti olan Blockchain “Thank My Farmer” uygulamasıyla kahvenin geçirdiği yolculuğu da şeffaf ve güvenli kılacak.

IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, ilgili projeyle insanların tükettikleri mallara ve onları üretenlere Blockchain teknolojisi sayesinde nasıl gerçek bir değişim kanalı olabileceğinin önemli bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Farmer Connect’in kurucu başkanı David Behrends, “Thank My Farmer” isimli mobil uygulamasıyla kahveseverlerin QR kodunu taradıktan sonra içtikleri kahveyle ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bir ürün sayfasına yönlendirileceklerini ve ilgili sayfada kahvenin yaptığı yolculuğu gösteren etkileşimli bir harita bulunduğunu dile getirdi ve projenin amacını “kullanıcıların bir fincan kahve ile dünya seyahati yapabilmelerini sağlamak” olarak özetledi.

Giderek genişlemesi umut edilen uygulamaya büyük küçük pek çok şirketin davet edilmesi bekleniyor. Ayrıca kahve içenler, kahvelerin yetiştirildiği topluluklar için geliştirilen yerel projelere finansman sağlayarak destek olabilecekler.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu