BitcoinHaberler

İran Bitcoin’i Yasakladı!

İran en büyük kripto para birimi olan Bitcoin'i yasakladı.

Kripto paralar yavaş yavaş tüm dünyada yaygınlaşmaya başlasa da durum her ülke için böyle değil. Özellikle 2018 senesi kripto paralar için gerek devletler gerek ise şirketler için yasaklarla dolu bir yıl oldu. O dönemde çoğu ülke ve kurum tarafından yasaklamalara uğrayan Bitcoin, ciddi değer kayıpları ile karşı karşıya kalmıştı.

Her ne kadar Bitcoin o karanlık dönemleri geride bırakmış ve tüm dünya tarafından yavaş yavaş benimsenmeye başlamış olsa da bugün yeni bir yasaklama İran’dan geldi. Tesnim adlı haber ajansına açıklama yapan İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nasır Hakimi, İran’da Bitcoin ile yapılan işlemlerin artık yasaklandığını açıkladı. Bu kararı alırken ise Kara Parayla Mücadele Yüksek Konseyi tarafından alınan önemleri referans gösterdi.

Hakimi daha sonra sözlerine şu şekilde devam etti:

İran’da artık kripto para alım satımı yasaktır. Bitcoin’de fiyat dalgalanmaları çok yüksek seviyede olduğu için vatandaşlarımızın bu oyuna gelmemesi ve mağdur olmaması için elimizden geleni yapıyoruz.

Yasağa uymayanlar için ciddi yaptırımların da uygulanacağını sözlerine ekleyen yetkililer bu konuda emin adımlar atacağa benziyor.

Öte yandan son zamanlarda ABD yaptırımlarına maruz kalan İran’da Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımında ciddi artışlar gözlemleniyordu. Halkın yasaklara uyup uymayacak olduğunu ilerleyen günlerde göreceğiz. Zira Çin gibi çoğu ülkede bu yasaklar zamanında uygulanmış olsa da halk bir şekilde kripto para alıp satmaya devam etmişti.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu