AltcoinHaberler

İsveç Merkez Bankası E-Kron’u Test Etmeye Hazırlanıyor

Test aşamasının 2021 yılının Şubat ayına dek sürmesi planlanıyor.

İsveç Merkez Bankası bir süre önce Kanada ve İngiltere’nin de dahil olduğu birkaç ülkenin merkez bankasıyla bir araya gelerek dijital paralarla ilgili araştırma yapmaya başlamıştı. Yeni yayınlanan bir habere göre kendi dijital para projesi için test sürecini başlatan Banka, İsveç kronunun dijital versiyonu olan e-kronun kullanım alanlarını ve oranını tespit etmek için 2021’in Şubat ayına dek sürecek olan test aşamasını gerçekleşmesi planlanıyor.

Dünyanın en bilinen merkez bankaları arasında başı çeken İsveç Merkez Bankasının dijital paralarla bu denli ilgileniyor oluşunun altında aslında kripto para birimlerine karşı tedirgin bir tavır takınması yatıyor. Nitekim Banka tarafından bir süre önce yapılan açıklamada itibari para birimlerinin Libra gibi projeler karşısında değer kaybı yaşaması ve sistemin tehlikeye girme ihtimalinin kendilerinde tedirginlik yarattığı dile getirilmişti.

Kripto Kervanına İsveç de Katıldı

Türkiye gibi birçok ülkenin arından aynı proje aşamasıyla gündeme gelen İsveç, Çin’in çekimser tutumuna karşılık daha cesur adımlar atmaya hazırlanıyor. Bilindiği gibi Çin kendi CBDC’sini geliştirme noktasında işi ağırdan alan tavrından hala vazgeçmiş değil.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu