HaberlerKripto Para

İsviçre Devlet Bankasından Kripto Para Hamlesi

Dünyanın önde gelen ülkeleri ulusal CBDC yarışını sürdürürken İsviçre devlet bankasından konuyla ilgili önemli bir atılım geldi.

Kripto paraların artık hayatımızın kaçınılmaz bir parçası olduğu şu günlerde birçok devlet bankası müşterilerine kripto para ticareti sunma noktasında adeta yarış halinde.

İsviçre devlet bankası Basler Kantonalbank (BKB), ülkede kripto paralarla ilgili planlarını açıklayan ilk banka olarak kayıtlara geçti ve kripto para birimi hizmetleri sunmaya hazırlandığını açıkladı. İştiraki olduğu Bank Cler ile ortaklaşa bir girişimle müşterilerine kripto para alım satımı ve depolama hizmeti sunmayı planlayan BKB, Cler bankın hisselerinin çoğunluğuna sahip durumda.

Bank Cler’in sözcüsü Natalie Waltmann, söz konusu girişimlerini artan talebi karşılamaya yönelik bir hamle olarak değerlendirdi ve:

Önümüzdeki sene dijital varlıkların ticareti için bir teklif sunacağız.

dedi ancak ne tür kripto para birimleri ile hizmet sunacakları ve söz konusu hizmetin kesin tarihinin ne olacağı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Aslında bu İsviçre’nin kripto paralar konusunda attığı ilk adım değil. Nitekim Hypothekarbank Lenzburg, 2018 yılında kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgili fintech firmalarına şirket hesapları sağlayan ilk İsviçre bankası olmuştu. Yine Maerki Baumann da aynı yıl, kripto paraları ticari değer olarak kabul eden 2. banka olarak kayıtlara geçmişti. Öte yandan geçen sene bir dizi kripto para hizmeti başlatan Julius Baer, Sygnum, Seba, ve Falcon’u da unutmamak gerekiyor. Ancak devlet bankası olarak bu yönde bir atılım yapan ilk isim olma özelliği BKB’ye ait.

Dünya Bankalarının CBDC Yarışı

Dünyanın önde gelen devletlerinin ulusal kripto paralarını çıkarma yarışı ise tüm hızıyla sürüyor. Ancak bu konuda en büyük adımı atan ülke kuşkusuz Çin. Birçok analiste göre ABD elini çabuk tutmazsa Çin, pastadan en büyük payı alma yarışında lider konumda olacak. Bu da dijital yuanın ABD dolarının hükümdarlığını ciddi şekilde sarsacağı anlamına geliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu