Kripto HaberleriHaberlerJaponya Merkez Bankası'ndan Dijital Yen Açıklaması: Ne Zaman Geliyor?

Japonya Merkez Bankası’ndan Dijital Yen Açıklaması: Ne Zaman Geliyor?

Takip et

Nikkei’nin haberine göre, Japonya merkez bankası önümüzdeki yılın başlarında proof-of-concept dijital yen ile denemelere başlayacak.

Denemeler Başarılı Olursa Japonya’da Dijital Yen Kararı 2026’da Alınacak

Japonya Merkez Bankası, bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) test etmek için adı açıklanmayan birkaç finans kuruluşuyla birlikte çalışacak. Testler, para yatırma ve çekme işlemlerinin nasıl işleyebileceğini ve ayrıca internet erişimi olmadığında ne olacağını içerecek.

CBDC, bir merkez bankası tarafından desteklenen, ABD doları veya euro gibi bir devletin itibari para biriminin dijital bir versiyonudur. CBDC’ler dijital varlıklardır ancak Bitcoin, Ethereum ya da Dogecoin’den farklıdırlar.

İlgili Haber
Japonya Maliye Bakanı FTX Hakkında Açıklama Yaptı!

Bunun nedeni Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin merkezi olmamasıdır; işlem defterleri dağıtılmış bir doğrulayıcı ağı tarafından tutulur ve kontrol edilir. Buna karşın CBDC’ler merkezidir. Çin bu konuda oldukça ileride, bazı vatandaşlar artık dijital yuan harcayabiliyor.

Dijital yenin resmen kabul edilip edilmeyeceğine ilişkin karar 2026 yılında alınacak.

Büyük ekonomilerin çoğu bir tür devlet destekli dijital para birimi geliştirmeye çalışıyor ve Çin ve Nijerya da dahil olmak üzere bazıları halihazırda kamu kullanımı için cüzdanlar kullanıma sunuyor.

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu deneylerin başarısızlıkla sonuçlanabileceğini ancak merkez bankalarının yaygın olarak kullanılabilen bir dijital uzlaşma varlığı olmasını sağlamalarının önemli olduğunu söyledi.

Aksi takdirde birkaç büyük ticari şirketin önemli ödeme hizmetlerine hakim olabileceği ve kontrol edebileceği konusunda uyardı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları