Haberler

Japonya’dan 554 Milyar Dolarlık Teşvik Paketi

Japonya corona virüs sebebiyle yapılacak olan hamleleri açıkladı.

Coronavirüsle mücadelede hükumetler art arda teşvik ve önlem paketleri hazırlıyor. Son hamle Japonya’dan geldi. Virüsle mücadelede bu zamana kadarki en büyük teşvik paketini açıklamaya hazırlanan Japonya, 60 trilyon yenlik (554 milyar dolar) rekor bir paket planı hazırlığında.

İktidar partisi tarafından hükumete sunulan söz konusu paket, 20 trilyon yenlik bir dizi mali önlemi ihtiva ediyor. Paketin geri kalan kısmı ise diğer konuları kapsayacak. Şimdilik paketin ne şekilde fonlanacağı hakkında detaylı bir açıklama yapılmazken söz konusu ekonomik önlemlerin Japonya’nın bütçe açığında büyük bir yükselişe yol açacağı öngörülüyor. Ayrıca ilgili paketi başka önlem paketlerinin daha takip edeceğini düşünenler de var. Böyle düşünenlerin destek noktası ise kuşkusuz 2008-2009 yıllarında yaşanan Japonya ekonomik krizinin bertaraf edilmesi için açıklanan 5 ayrı önlem paketi.

Nitekim Maliye Bakanı Taro Aso, tüm dünyayı etkisi altına alan virüse karşı iki aşamalı bir önlem alınması gerekebileceğinden bahsetmiş, halihazırdaki paketi hükumete sunan Fumio Kishida ise son yaptığı açıklamada önlem paketlerinin 100 trilyon yene ulaşabileceğini ifade etmişti.

Ülkelerin ardı ardına bu tarz yüksek bütçeli önlem paketleri hazırlaması ve FED’in sınırsız para basabileceğini duyurmasının ardından içinde bulunduğumuz krizin yeni krizlere gebe olacağından endişe duyanların sayısı her geçen gün artıyor. Bu durum da kripto değerlerin güvenli birer liman olduğu tartışmalarını sık sık gündeme getiriyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu