HaberlerKripto Para

Kripto Para Firmalarında Yaprak Dökümü Devam Ediyor!

BottlePay'dan sonra Chopcoin ve Simplecoin de kapanacakları haberini doğruladı.

2008’in Ağustos ayından beri aktif olan ve 42,000 kullanıcısı bulunan madencilik havuzu Simplecoin ile 2015’in Eylül ayında faaliyete geçen ve 305,000 kullanıcısı bulunan Bitcoin oyun platformu Chopcoin kendi resmi sitelerinden yaptıkları açıklama ile faaliyetlerini bir ay içinde sonlandıracaklarını bildirdi.

İki kripto para da kapatılma kararlarını Avrupa Birliği’nde 10 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan Kara Para Aklamayı Önleme (AML) kuralları ve halihazırdaki Müşterini Tanı (KYC) yasaları nedeniyle sektöre veda edeceklerini ifade etti.

Simplecoin yaptığı açıklamayla ilgili yasalar deneniyle kullanıcılarının gizliliğini riske atmaktansa kapanmayı tercih ettiklerini bildirdi.

Bitcoin Ödeme Platformu da Kapanmıştı

Kısa bir süre önce Bitcoin ödeme platformu Bottle Pay de AMLD5 kuralları gereği kapanacağı haberini duyurmuştu.

Kullanıcılara Paralarını Geri Çekmek İçin Zaman Verilecek

Simplecoin kullanıcılarının para iadeleri için son tarih 20 Aralık iken hesap bilgilerinin silinmesi için son günün 31 Aralık olduğu ifade edildi.

Söz Konusu Yasalar Kripto Para Kullanıcı ve Madencilerini Nasıl Etkiler?

Yasalar yürürlüğe girdiğinde para aklamanın önlenmesi amacıyla kullanıcıların kendilerini tanıtması zorunlu hale gelecek. Bu durum bazıları için hayati bir güvenlik önlemi anlamına gelse de birçoklarına göre Bitcoin’in ruhuna aykırı çünkü Bitcoin’in var olma anlayışına göre kullanıcıların kişisel verileri gizli kalmalı. Söz konusu düzenlemelerin hayata geçirilmesi dijital para kullanıcıları ve madencilerini zorlayacağa benziyor.

Ayrıca düzenleyici yasaların devlet destekli kripto paralara ve Facebook’un Libra projesine de uygulanması bekleniyor. Hayata geçirilmesi beklenen düzenlemelerin kripto para güvenliği konusunda tedirginlik yaşayan kullanıcı ve madencileri rahatlatması hedefleniyor.

Özellikle 2017’deki rekor seviyeden sonra birçok firmanın kripto para sektörü için yeni kripto para projeleri çıkardığı veya bu alanda birçok girişim yaptığı biliniyor. Ancak rekor seviyeden sonraki 2018 yılındaki ciddi gerilemeler ve bir takım engellemeler sadece büyük projelerin hayatta kalmasına sebep oldu.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu