binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriAnalizKripto Para Korku ve Açgözlülük Endeksi Tam 50'ye Vurdu! Piyasa İçin Anlamı...

Kripto Para Korku ve Açgözlülük Endeksi Tam 50’ye Vurdu! Piyasa İçin Anlamı Ne?

Yakından takip edilen kripto para korku ve açgözlülük endeksi tam 50 değerinde seyretmeye başladı.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Yatırımcıların duygu ve düşüncelerinin bir ölçüsü olarak kabul edilen korku ve açgözlülük endeksinin aylardır ilk kez 50’ye ulaşmasıyla kripto para piyasası istikrar ve denge işaretleri gösteriyor.

0’ın aşırı korku ve 100’ün aşırı açgözlülük anlamına geldiği 0 ile 100 arasında değişen endeks, piyasanın ne çok yükseliş ne de çok düşüş eğiliminde olduğunu, daha ziyade bir denge durumunda olduğunu gösteriyor.

Korku ve açgözlülük endeksi volatilite, piyasa ivmesi, sosyal medya aktivitesi, anketler ve trendler gibi çeşitli faktörler analiz edilerek hesaplanıyor.

Endekse göre kripto piyasası davranışları çok duygusallık içeriyor. İnsanlar piyasa yükseldiğinde açgözlü davranma eğiliminde oluyor ve bu da FOMO (Fear of missing out) ile sonuçlanıyor.

Ayrıca yine aynı kaynağa göre, insanlar genellikle kırmızı değerler gördüklerinde mantıksız tepkiler vererek coinlerini satıyorlar. Korku ve Açgözlülük Endeksi ile sizi kendi duygusal aşırı tepkilerinizden kurtarmaya çalışılıyor.

Korku ve açgözlülük endeksinin mevcut durumunu gösteren görsel.

Korku ve açgözlülük endeksinde 50 değeri, piyasanın nötr olduğu, ne çok korkulu ne de çok açgözlü olduğu anlamına gelir. Piyasanın bir denge durumunda olduğunu, yatırımcıların kripto piyasasının gelecekteki beklentileri konusunda aşırı iyimser ya da kötümser olmadığını gösterir.

İlgili Haber  12 Dolardan Bitcoin Satın Alan ve Yıllardır Uyuyan Balina Uyandı: İşlem Yapıyor!

Bununla birlikte, kripto para piyasası yüksek volatilitesi ve öngörülemezliği ile bilinir, bu nedenle endeks yeni olaylara ve gelişmelere bağlı olarak hızla değişebilir.

Kaynaklara göre söz konusu endekste en yüksek değer 26 Ocak 2018’de 97, en düşük değer ise 23 Mart 2020’de 3 olmuştu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail