Kripto Para

Kripto paralar hakkında en güncel haber, analiz ve rehber içeriklerini bulabileceğiniz adrestesiniz.


Bitcoin Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kripto Para Nedir?

Kripto para birimi, kriptoloji bilimini kullanan ve şifre çözmeye dayalı olan, şifrelenmiş bir para birimidir. Yıllardır kredi kartından harcama yaparken veya para çekilirken yapılan işlem gibi kripto paralarlar da fiziksel olarak bir yerden başka bir yere gitmez. Fiziksel olarak elle tutulamayan kripto paralar, günlük hayatta kullandığımız paralardan farklı olarak hiçbir devlet, kurum veya kuruluşa bağlı olmadan güvenli ve hızlı bir şekilde kullanılabilmektedir.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto Para madenciliği, son derecede karmaşık matematik problemlerini çözme sürecini ifade eder. Bu problemler çözülerek ilgili kripto para piyasasındaki işlemler ve transferler gerçekleşmiş olur. Doğrudan kripto para madenciliği diye bir şey yoktur. Herhangi bir kripto paranın madenciliğinin yapılması (Bitcoin, Ethereum ve daha binlercesi...) genel isim olarak "kripto para madenciliği" olarak isimlendirilir. İlgili kripto paranın zincirindeki matematik problemlerini çözmek için saniyede milyarlarca matematik problemini işleyebilen güçlü bir bilgisayara ihtiyaç vardır. Bilgisayarınız doğru olanı bulmadan önce tüm bu çözümleri dener. Ağdaki tüm düğümler Bitcoin problemini çözmek için birbirleriyle yarışırlar. Sorunu çözen ilk düğüm "iş kanıtı" na sahip olacaktır. İş kanıtını başarıyla sağlayan düğüm, hangi kripto para madenciliği yapılıyorsa onunla ödüllendirilmiş olur.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto paralar madencilik yapılarak veya ilgili kurumlardan veya kişilerden belirlenen fiyattan gerçek para ile satın alınarak temin edilebilir. Her kripto para biriminin arz-talep dengesine göre oluşmuş bir fiyatı vadır ve bu sürekli değişmektedir. Kripto para satın almak ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız: Nasıl Kripto Para Alınır?
Başa dön tuşu