HaberlerKripto Para

Kripto Paralar, ABD’nin İran’a Uyguladığı Ambargoların Önüne Geçebilir Mi?

İran Üst Düzey Generali Saeed Muhammad'e göre söz konusu yaptırım ve ambargoların önüne geçmek için kripto paralar kullanılabilir.

Global finans pazarını yöneten ABD’nin ihtilafa düştüğü ülkelere çeşitli ambargolar uyguladığı herkesçe bilinen bir gerçek. Şu sıralar ambargo uygulamasıyla hayli zor anlar yaşayan İran birçok iş ortağını yitirmiş durumda çünkü ABD ambargo yasağını delerek İran ile işlem gerçekleştiren şirketlere ciddi yaptırımlar uyguluyor. ING Bank, Deutsche Bank ve HSBC Bank bu şirketlerden sadece birkaçı. Hal böyle olunca İran ticari ilişkiler içinde olduğu birçok şirketi kaybediyor. Bu da ülke ekonomisine ciddi zararlar veriyor.

İçinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmanın yollarını arayan İran ise olası tüm seçenekleri değerlendiriyor. Devrim Muhafızları Ordusu’nun komutanlarından Üst Düzey General Saeed Muhammad’e göre söz konusu yaptırım ve ambargoların önüne geçmek için kripto paralar kullanılabilir.

İran’a uygulanan ambargolardan kurtulabilmek için çok daha yapıcı çözümler üretmeleri gerektiğini dile getiren General, ülkeler arası ticarette kripto para kullanımını desteklediğini belirtti. İran’ın zaten bir süredir Blockchain teknolojisini yakından takip ettiği ve kripto paralara yönelik çalışmalarını hızlandığı biliniyor. Hatta İran Merkez Bankasının kendi dijital parasını geliştireceğine dair iddialar bile var.

Henüz konu netlik kazanmamış olsa da İran’ın yakın bir zamanda söz konusu çalışmalarını hayata geçirmesi mümkün görünüyor. Nitekim bir süre önce Türkiye-İran-Malezya üçlü zirvesinde ortak bir kripto para projesi masaya yatırılmıştı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu