Kripto Para
Öne Çıkan Haber

“Küçük Yatırımcılar Kaybederken Büyük Yatırımcılar Kazanıyor”

Piyasada panik hakim olmasından sonra küçük yatırımcılar ellerindeki varlıkları satarken büyük yatırımcılar bunları topluyor olabilir.

2018 senesi kripto paralar için hiç şüphesiz kötü bir yıldı. Sene başında devlet ve büyük şirketlerden gelen yasaklamalar ile başlayan düşüş süreci gelinen noktada Bitcoin Cash hard forkunun etkisi ile dibe çakıldı.

Özellikle son 1 ayda Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto para piyasaları yerle bir oldu.

Ancak durum oldukça karamsar gibi gözükse de bazı kesimler bu durumun büyük yatırımcılar için fırsat olduğunu iddia ediyor. Kobre & Kim şirket avukatı olan Jake Chervinsky’de böyle düşünen kesimden olduğunu açıklayarak, kurumsal yatırımcıların ciddi anlamda Bitcoin topladığını ifade etti.

Jake Chervinsky bireysel yatırımcıların korku ve endişeye kapılarak satış yapma yoluna gittiğine değinirken, kurumsal yatırımcıların tam tersine fiyatın bu kadar düşük seviyelerde olmasına sevindiğini ifade etti. Ayrıca bazı araştırmalara göre kurumsal yatırımcılar tarafından Bitcoin’e talep her geçen gün artıyor.

En Çok Kazananlar Piyasayı Düşürenler

Hatta bu iddialar öyle alevlendi ki, bu işten en çok vurgun yapanların Bitcoin Cash hard forkunu başlatan Roger Ver ve ekibi olduğu düşünülüyor. Zira bu kişilerin elinde milyonlarca dolar kripto para varlığı bulunduğu düşünüldüğünde ve piyasayı bu kişilerin bu hale getirdiği düşünüldüğünde “bu kadar yatırımı olan insanlar neden piyasayı alt üst etsin ki?” sorusu akıllara geliyor. Bu da Bitcoin ve diğer kripto paraların daha düşük fiyattan toplanması ve bu yüzden piyasanın bu hale getiriliyor olmasını doğrular nitelikte. Ancak bir kişinin söylemiyle veya bir hard fork olayı ile piyasanın bu kadar düşüyor olması, kripto para piyasalarının henüz tam güvenilir olmadığını da gözler önüne seriyor.

Bir Diğer İddia İse Şu Yönde

Düz mantıkla düşünüldüğü zaman diğer emtia borsalarına göre çok küçük bir işlem hacmi olan kripto paralarda daha önce 20 bin dolar seviyesi çok kısa bir süre içerisinde görüldü. Bu artışta büyük yatırımcıların etkisi tabi ki görmezden gelinemez. Hal böyleyken herkesin aklına “bu büyük yatırımcılar zamanında Bitcoin’i 20 bin dolara çıkarıp servetlerine servet kattılarsa bunu neden bir daha yapmasınlar ki?” sorusu geliyor. Bu ortaya atılan düşünceye göre ise piyasalar önünde sonunda tekrar rekor seviyelere gelecek.


Sorumluluk reddi beyanı: Bu içerikte yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları diğer piyasalardan daha riskli yatırımlar olduğu için yatırım yaparken dikkatli olunması gerekmektedir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğunda olup bitcoinsistemi.com ve bu içeriğin yazarı, oluşacak kâr veya zarar durumlarından sorumlu tutulamaz.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu