Kripto HaberleriHaberlerLeague of Legends Oynayanların Bilgisayarında Monero Madenciliği Yapıldı

League of Legends Oynayanların Bilgisayarında Monero Madenciliği Yapıldı

Takip et

Dünya genelinde e-spor denince akla ilk gelen oyunlardan olan League of Legends, Türkiye’de de dünyada olduğu gibi çok rağbet görüyor. Hatta öyle ki Türk takımları profesyonel turnuvalarda ülkemizi temsil ediyor.

Reddit sitesinde başlık açan bir kullanıcı League of Legends sisteminin istemeden Monero madenciliği için kullanıldığını iddia etti. Kullanıcı bu durumu Garena serverinde keşfettiği ve bu serverde oynayan bir çok kişinin habersiz bir şekilde Monero madenciliği yaptığını söyledi.

Bu madenciliği sağlayan Coinhive adlı yazılım, oyunun sistemine sızarak, bu serverde oynayan çoğu oyuncunun bilgisayarının arka planında sessiz sakin bir şekilde çalışıyordu. Hackerler bu yolla oyuncuların bilgisayarlarındaki işlem gücünü kullanarak Monero kazanıyordu.

Olayın fark edilmesi ve dillendirilmesi üzerine League of Legends yetkilileri, durumu incelediklerini açıkladı.

Hedef Sadece League of Legends Değil

Bazı kesimlere göre bu durum Garena serverini kullanan bütün oyunlarda meydana geldi. Garena sunucusu ise bu yaşananlardan sonra olayı araştırmak ve yazılımı kaldırmak için derhal müdahalede bulundu ve bir açıklama yaptı:

League of Legends lobisine yetkisiz bir şekilde javascript kodu eklendiğini tespit ettik. Bu kod bilgisayarların CPU gücünü kullanarak arka planda madencilik yapmak için kullanılmış. Teknik ekibimiz bu durumun kullanıcılara, CPU tüketimini arttırmaktan başka bir zarar vermediğini doğruladı ve sorun çözüldü.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları