Haberler

Lübnan’daki Protestolar Yeniden Alevlendi!

Göstericiler Lübnan lirasının cenazesini kaldırdı.

Lübnan’da 2019’un Eylül ayından beri devam eden protestolar yeniden tırmanmaya başladı. Ekonomik şartlar yüzünden beli bükülen halk ilginç bir protestoya imza attı. Göstericiler ülkenin yerel para birimi olan Lübnan lirasının cenazesini kaldırdılar.

Bilindiği gibi protestoların zirve yaptığı Ekim 2019’da Lübnan Başbakanı istifa etmek zorunda kalmıştı. Bu yeni gösterilerin de o dönemdeki kadar ses getirmesi bekleniyor.

Coronavirüsün dünyanın önde gelen ekonomilerini bile derinden sarstığı düşünülürse Lübnan gibi ülkelerin dolar karşısında ciddi değer kayıpları yaşaması vatandaşların sıfırı tüketmesine neden oluyor ve dolar karşısında yarı yarıya değer kaybeden Lübnan lirasının mecazi anlamda cenazesinin kalkması da kaçınılmaz hale geliyor.

Virüs sebebiyle bir süredir durulma gösteren protestolar Lübnan Merkez Bankasının döviz kurunu sabitleme kararı sonrası yeniden alevlendi çünkü söz konusu karar Merkez Bankasının ülkedeki tüm döviz ticaretini kontrolü altına alması anlamına geliyor.

Bir de bunun üzerine Fawwaz-al-Samman adlı bir vatandaşın protestolar sırasında hayatını kaybetmesi bardağı taşıran son damla oldu. Lübnan ordusu konuyla ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmiş değil ancak halk orduyu suçluyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu