Kripto HaberleriHaberlerMoody's Türkiye'nin Kredi Notunu Güncelledi! Türkiye'yi Uganda ve Tanzanya Gibi Ülkelerle Aynı...

Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu Güncelledi! Türkiye’yi Uganda ve Tanzanya Gibi Ülkelerle Aynı Kefeye Koydu!

Takip et

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye çekerek Türkiye’ye tarihinin en kötü notunu vermiş oldu.

Bu derecelendirme sonrası not görünümü “negatif” olarak kalan Türkiye’nin notu Uganda ve Tanzanya’yla benzerlik gösteriyor.

Neden Bu Kadar Düşük?

Bu kadar düşük bir değerlendirme yapmalarının 3 temel sebebe dayandığını belirten uzmanlar; mali tamponların, jeopolitik riskler ve ödemeler dengesinin ve kredi profiline yönelik risklerin söz konusu kararın verilmesinde en önemli dayanaklar olduğunu belirtti.

Moody’s Kendi Rutin Takviminin Dışına Çıktı

Dün yapılan açıklamayla paylaşılan not bilgisi şaşkınlık yarattı çünkü Moody’s daha önce yaptığı açıklamalarda ilgili değerlendirme için 5 Haziran ve 4 Aralık tarihlerini vermişti.

Birçoklarına göre söz konusu karar tam bir skandal çünkü bu not 2001 krizinde bile görülmemişti. B2 en son Türkiye’nin 1995’teki kredi notuydu ve dahası bu seviye “yatırım yapılabilir” seviyenin 5 kademe altına karşılık geliyor.

B1 ve B2 Ne Anlama Geliyor?

B1 ve B2 not seviyeleri, söz konusu sınıflandırmada “yüksek derecede spekülatif” olarak değerlendiriliyor ve bu nota değer görülen ülkeler arasında Türkiye‘nin haricinde Uganda, Tanzanya, Etiyopya ve Kenya gibi ülkeler de yer alıyor. S&P Global Ratings ve Fitch Ratings gibi diğer derecelendirme kuruluşlarının Türkiye için kredi notu ise B+ ve BB- seviyelerinde.

Erdoğan Tepkili!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söz konusu açıklama sonrası tepkisi sert oldu.

Kalkmışlar bizim puanımızı düşürme yoluna gidiyorlar. Ne yaparsanız yapın sizin bu puanlamalarınızın kıymeti harbiyesi yok. Türkiye şu an ekonomide pik yapıyor, dibe değil tavana!

Uzmanlar Ne Diyor?

Moodys vermiş olduğu kararda her ne kadar birçok sebep sıralamış olsa da bazı ekonomi uzmanlarına göre bu not seviyesine düşürülmemizdeki asıl etken Türkiye ekonomisini bekleyen döviz açığı ve finansman ihtiyacı.

Bazı isimlere göre ise Türkiye pandemi sürecinde vatandaşlarını ve iş dünyasını da yalnız bırakmadı. Ülke kısa sürede normalleşme sürecine girdi ve birçok sektörde yukarı yönlü ivme kaydedildi ancak Moodys bunları görmezden geliyor.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları