Haberler

OPEC+ Aldığı Önlemlerin Hızıyla Görenleri Şaşırttı!

Alınan önlemler neticesinde petrol fiyatlarında üç haftada yüzde 60'lık bir artış kaydedildi.

Pandemi kaynaklı krizin etkisiyle ham petrol varil fiyatlarında yaşanan çöküşün ardından OPEC+’in attığı hızlı adımlar görenleri şaşırtıyor.

Bilindiği gibi söz konusu sert düşüşü engellemek için üretimde kısıtlamaya gitme kararı alınmıştı. Kısıtlamalarla ilgili atılan adımların hız kazanması petrol piyasasının şaşkınlığa uğramasına yol açtı. Bu zamana kadar hiç görülmemiş bir üretim kısıntısı programını başlatan OPEC birliği 23 üye ülkenin de ortak kararıyla imzalanan anlaşmanın ilk iki haftasında günlük 9.7 milyon varillik üretim kısıntısına gitmeye karar verdi. Söz konusu oran global petrol arzının yüzde 10’luk kısmına karşılık geliyor.

Bilindiği gibi ilk etapta üretim kısıntısına geçmemekte direnen Suudi Arabistan bir süre sonra karar değiştirmiş ve Rusya ile destekçileri yanında yer alarak üretimde kısıtlama yoluna gitmişti. Geçen ay alınan önlemler kapsamında talepteki sert düşüşün önüne geçilmeye çalışıldı ve büyük oranda başarı sağlandı. Tüm bu önlemler neticesinde amaçlanan oldu ve petrol fiyatları üç haftada yüzde 60’lık bir artış gösterdi.

Bununla birlikte OPEC+’e üye ülkelerden biri olan Irak günlük olarak düşürmesi gereken üretim miktarının hala çok üstünde bir üretim yapıyor. Tanker takip verilerine göre elde edilen bilgiler günlük 1 milyon varil kısıntıya gitmesi gereken ülkenin sadece 190 bin varillik kısıntı yapmasının ortak kararları baltalayıcı bir etki göstermesinden korkuluyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu